Ivars Kalviņš ar
Ivars Kalviņš ar "Midronātu", “Eiropas izgudrotāju balva 2015″ finālists, kategorijā “Mūža ieguldījums”. Foto: Publicitātes foto.

Ikšķilietis, ķīmijas doktors, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš par nozīmīgu ieguldījumu zinātnē,  ir nosaukts par vienu no trim finālistiem Eiropas Patentu iestādes organizētajā 2015.gada Eiropas Izgudrotāju balvai kategorijā “Mūža ieguldījums”.
Uzvarētāji tiks pasludināti svinīgā ceremonijā Parīzē 11.jūnijā.

Ikšķiliešiem un Latvijas iedzīvotājiem ir lieliska iespēja atbalstīt Ivaru Kalviņu, nobalsojot par viņu.
Balsot var katru dienu. Balsošana noslēgsies 2015.gada 4.jūnijā. Ir padomāts arī par balsotājiem, viņi var iegūt Pebble smartwatch ( 199 eur ).

http://www.epo.org/learning-events/european-inventor/finalists/2015/kalvins.html

Projekta pārstāvji informēja, ka inovāciju balva šogad notiks jau desmito gadu, un tā ir pirmā reize, kad balvai nominēts zinātnieks no Latvijas.

„Ivara Kalviņa izcilā zinātniskā darbība ir veicinājusi nozīmīgus atklājumus medicīnā, palīdzot ārstēt nopietnas slimības ar preparātiem, kas imitē dabiskos savienojumus,” esot paudis Eiropas Patentu iestādes prezidents Benuā Batistelli, izziņojot Eiropas Inovāciju balvas finālistus, “Kalviņa kungs ir ne tikai viens no izcilākajiem izgudrotājiem Baltijas reģionā, bet viņa radošais talants ir apbrīnas cienīgs piemērs visas Eiropas inovāciju spēkam biomedicīnā.”

Kalviņš 2006.gadā par saviem nopelniem zinātnē saņēmis Latvijas valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni. Savu zinātnieka karjeru vairāk nekā 40 gadu garumā viņš ir veltījis, pētot, kā efektīvi ārstēt slimības, imitējot dabiskos ķīmiskos savienojumus. Kalviņa nozīmīgāko izgudrojumu pamatā ir veiksmīgi sintezēti organiskie savienojumi, kas atjauno vielmaiņas līdzsvaru.

Atšķirībā no citiem nozares pētniekiem, kuri bieži vien izmēģināja tūkstošiem savienojumu, Kalviņš izvēlējās citu pieeju. No sākuma viņš veica rūpīgu analīzi, izvērtējot, kuri savienojumi varētu būt piemēroti ārstēšanai, un tikai tad uzsāka molekulu sintezēšanu. Samazinot savienojumu skaitu jau pašā sākumā, viņam izdevās ietaupīt vērtīgus laika resursus un veikt nozīmīgus atklājums ātrāk kā citiem.

Pateicoties šai pieejai, 1976.gadā atklāja unikālā meldonija savienojuma spēju risināt problēmas šūnu vielmaiņas procesos sirds slimību gadījumos. Izšķirošais sasniegums bija Kalviņa atklājums, ka mērķtiecīga meldonija kā medikamenta izmantošana var izmainīt šūnu enerģijas ražošanu, samazinot skābekļa patēriņu. Pateicoties tam, sirds muskulim ir pieejams vairāk enerģijas, kas palīdz atjaunot šūnas enerģijas vielmaiņu sirds slimību pacientiem un ļauj izvairīties no sirds audu bojājumiem, kas nopietnākajos gadījumos var izraisīt sirdstrieku, norāda projekta pārstāvji.

Meldonijs Latvijā pazīstams ar farmācijas uzņēmuma „Grindeks” ražoto un izplatīto zīmolu “Mildronāts”. Meldonija veiksmei bija izšķiroša nozīme, Kalviņam un viņa komandai Latvijas Organiskās sintēzes institūtā radot jaunu medikamentu paaudzi, kas imitē dabiskus savienojumus. Viņa atklājumu pamatā ir bijusi arī personīga motivācija: kad viņa sievai diagnosticēja saslimšanu ar vēzi, pētnieks izstrādāja zāles viņas ārstēšanai – pretvēža imunostimulātoru leakadīnu – kas palīdzēja viņai nodzīvot vēl 18 gadus un ir nosaukts viņas vārdā. Zināšanu attīstība šajā nozarē vēl aizvien ir Kalviņa darbības prioritāte.

«2015.gada Eiropas Izgudrotāju balva» visi finālisti 5 kategorijāshttp://www.epo.org/learning-events/european-inventor/popular-prize.html

RESURSSEIROPAS PATENTU BIROJS

Atbildēt

Jūsu komentārs
Lūdzu norādiet savu vārdu