Vai “Jaunais laiks” nesīs jaunus laikus

Solvita Āboltiņa
Solvita Āboltiņa

Sestdien, 23.maijā, Ikšķiles kultūras biedrības namā tikšanos ar iedzīvotājiem rīkoja partijas “Jaunais laiks” deputātu kandidāti, kuri startēs Ikšķiles novada domes vēlēšanās. Uz tikšanos ar ikšķiliešiem bija ieradušies arī viesi – 9.Saeimas deputāte, partijas “Jaunais laiks” valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa  un 9.Saeimas deputāts Ainars Latkovskis, kurš kandidē uz Eiropas parlamentu. Gan pašvaldību, gan Eiroparlamenta vēlēšanas notiks 6.jūnijā, tāpēc ir svarīgi iepazīties ne tikai ar vietējās varas deputātu kandidātiem, bet arī potenciālajiem vēlētāju interešu pārstāvjiem Briselē.

“Jaunais laiks” pirmo reizi vēlas iekļūt Ikšķiles novada domē

“Tas nav tas labākais laiks, kad nākt pie varas, jo valstī ir krīze, kas skar arī mūsu novadu. Taāu ir pieļauta negodprātīga pieeja gan pret iedzīvotājiem, gan Ikšķiles novada attīstību. Un šajā sakarā mēs esam gatavi  iespēju robežās labot pieļautās kļūdas un palīdzēt iedzīvotājiem daudz optimistiskāk skatīties nākotnē,” savas partijas pozīciju skaidro deputāta kandidāts Jāzeps Meikšāns. Neraugoties uz grūtiem laikiem, par iespēju kandidēt Ikšķiles domes vēlēšanās izveidojies pat konkurss un daži pretendenti saņēmuši atteikumu.

Ar pirmo numuru “Jaunā laika” sarakstā startē pašreizējais Ikšķiles domes deputāts Indulis Trapiņš, kuram ir liela pieredze pašvaldības darbā. I.Trapiņš ir bijis Ikšķiles novada domes prieksēdētāja vietnieks, kā arī Ogres novada domes izpilddirektors, un ir pazīstams uzņēmējs savā novadā. “Veidojot sarakstu, mēs balstījāmies uz uzņēmējiem, kas ir aktīvākā sabiedrības daļa,” kandidātu izvēli pamato J.Meikšāns.

Lai naktī neapzog domes priekšsēdētāju

Ievēlēšanas gadījumā ”Jaunā laika” deputātu kandidāti ir nopietni domājuši par tām sfērām, kurās atbilstoši savai kompetencei varētu dot vislielāko ieguldījumu. “Manā pārziņā varētu būt jautājumi, kas saistīti ar tiesiskumu, jo man ir pietiekami liela pieredze šajā jomā. Ja es jautātu, cik no klātesošajiem var nosaukt visus Ikšķiles novada pašvaldības policijas tālruņa numurus, šaubos vai daudzi to varētu izdarīt,”  iedzīvotājiem vaicā J.Meikšāns.

Un turpina: “Cik man nācies saskarties ar pašvaldības policiju, nepieciešamība pēc tās mūsu novadā aktualizējas tikai tad, kad notiek protesta akcijas pie domes. Es gribētu mainīt policijas darba stilu, lai būtu dežūrdaļa, kur reģistrētu iedzīvotāju iesniegumus, lai tiktu veikts profilaktiskais darbs novadā – apzinātas un kontrolētas visas tās personas, ko mēdz uzskatīt par riska grupu (nepilngadīgie likumpārkāpēji, agrāk sodītie, cilvēki ar noslieci lietot narkotikas), kā arī nelabvēlīgās ģimenes. Kāpēc mūsu policisti nevarētu apsargāt nozieguma vietu, kamēr ierodas valsts policija? Es varētu tādā pašā garā turpināt, bet līdzīga situācija ir arī ar sociālo sfēru, kultūru un citām lietām, ko vajadzētu sakārtot, lai Ikšķiles iedzīvotāji justos ne tikai droši, bet arī komfortabli – lai nenotiek tā, ka pašu domes priekšsēdētāju naktī apzog”.

Saeimas deputāti nodod pieredzi pašvaldību vēlēšanu kandidātiem

Visbūtiskā un pašreizējos apstākļos visnozīmīgākā tēze, kas ierakstīta partijas “Jaunais laiks” programmā, gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, ir: “Strādāsim kopā ar visiem, nešķirojot deputātus pēc politiskās piederības, kam 6.jūnijā pašvaldības vēlēšanās Ikšķiles novadā iedzīvotāji uzticēs vadīt saimniecisko dzīvi”.

To acīmredzot diktējusi arī frakcijas “Jaunais laiks” līdzšinējā pieredze Saeimā, jo šķelšanās nekad nav bijusi politiķu sabiedrotā. Īpaši tas attiecas, uz tā saucamajām, latviski orientētajām partijām, kam bieži vien grūti atrast kopsaucēju. “Jo sašķeltāks, jo vājāks,” norāda S.Āboltiņa. Un turpina:” Vajadzētu visiem politiķiem apsēsties pie viena galda, aizmirst visas nesaskaņas un domāt, kā pārvarēt krīzi!”

Partijas  valdes priekšsēdētāja neslēpj, ka, 2002.gadā “Jaunais laiks” iegājis politikā ar pārliecību, ka viņi ir “vislabākie un vispareizāki”. Pēc 8 gadu darbošanās politikā S.Āboltiņa paškritiski atzīst, ka viena no kļūdām, kāpēc nācies pamest valdību, ir bijis pieredzes trūkums, kas liedzis atrast sabiedrotos, uzrunāt cilvēkus un skaidrot lietu būtību.

Trūkst komunikācijas starp pašvaldību un iedzīvotājiem

Šajā jomā būs daudz darāmā arī Ikšķiles novada domes nākamajiem deputātiem. Tikšanās laikā vairākkārt izskanēja iedzīvotāju pārmetumi, ka trūkst informācijas un atgriezeniskās saiknes par to, kas notiek pašvaldībā. “Sabiedrība nezina, ko dara dome. Būtu nepieciešams tāds medijs, kur iedzīvotāji varētu runāt un spriest, kas notiek novadā. Laikraksts “Ikšķiles Vēstis” netiek ar šo uzdevumu galā,” secina ikšķilnieki. Ar iedzīvotājiem vienisprātis ir arī I.Trapiņš, kuram laikrakstā sniegtā informācija šķiet “sausa un nekonkrēta, arī savulaik izveidotais pašvaldības portāls netiek līdzi laikam”.

Ja sabiedrībai būtu detalizētāk un saprotamāk izskaidroti pašvaldības lēmumi un projekti, tad varbūt iedzīvotāji ar neuzticību neraudzītos arī uz tādām visiem nepieciešamām lietām, kā stadiona izbūve pie Ikšķiles vidusskolas. Rodas iespaids, ka cilvēkiem vēl neviens līdz galam tā arī nav paskaidrojis, cirtīs tos bērzus pie  domes vai necirtīs? I.Trapiņš tikšanās dalībniekeim solīja, ka necirtīs…

Komunikācijas trūkums Ikšķilē jau  izsenis jūtams ne tikai starp pašvaldību un iedzīvotājiem, bet arī pašu ikšķilnieku starpā. Arī tikšanās reizē ar “Jaunā laika” deputātu kandidātiem jau kuro reizi tika cilāts jautājums par kultūras centra izbūvi – kā aizvien, savi piekritēji projektam par kultūras biedrības nama rekonstrukciju, savi – jaunas būves nepieciešamībai. Ir ļoti daudzas lietas, par kurām ikšķilnieki nevar vienoties, kā dzīvot savā novadā.

Kā svarīgāko no iemesliem, deputāta kandidāts I.Trapiņš min stratēģiskās plānošanas trūkumu Ikšķiles pašvaldībā. “Mēs runājam par  transporta plūsmu, bet nav transporta shēmas, nav teritoriālā plānojuma, nav stratēģijas. Visa pamatā ir tas, ka nav teritorālā plānojuma, kas ir viens no svarīgākajiem jautājumiem,” norāda I.Trapiņš. “Jaunais laiks” ir pilns apņēmības radikāli mainīt ikšķilnieku dzīvi. Jācer, ka izdosies.