Ogres Kapi, jeb kādēļ Ogre grib kapus Ikšķiles novadā

Jautājumi kuriem vajadzīgas atbildes.
1. Kādēļ Ogre plāno, veic izpēti un projektē vīzijas Ikšķiles novada teritorijā?
2. Kur ir Ikšķiles pašvaldības lēmums par tādu darbu nepieciešamību?
3. Kādēļ tiek plānota kapsētas izveide teritorijā, kurā iecerēts ierīkot Aktīvās atpūtas parku?
4. Kādēļ Ogre nepaplašina savu kapsētu jau esošajā vietā?

“Reihlers :“Jauno teritoriju vajadzēja apdzīvot jau šogad! Šī ziema būs grūta, cilvēku mirstība pieaug.”

Kamēr Ikšķiles novada pašvaldība strādā pie sava teritorijas plānojuma izstrādes, Ogres pašvaldība veic savas jaunās kapu teritorijas priekšizpētes darbus, lai tos iezīmētu Ikšķiles teritorijas plānojumā.

Nozīmīga problēma Ogrē, kas iezīmējās vairākus gadus atpakaļ, ir Ogres kapsētas augstais noslogojums un ierobežotā platība.

Notiek darbs pie jaunas kapu teritorijas plānošanas un izpētes, lai nākotnē Ogrē būtu vieta, kur nodrošināt kapsētas pakalpojumus.

Par vispiemērotāko jaunu apbedījumu vietu ierīkošanai tika atzīts 30.00 ha liels zemes gabals, kas iegūts no SIA “Rīgas Meži” apmaiņas rezultātā – plaša meža teritorija Ikšķiles lauku teritorijā starp Ogri un Tīnūžiem. Lai šo teritoriju izveidotu par kapsētu, Ikšķiles novada teritorijas plānojumā ir jāveic grozījumi un jāiezīmē jaunā Ogres kapu teritorija.

Kamēr Ikšķilē notiek teritorijas plānojuma izstrāde, Ogres novada pašvaldība ir sākusi jaunās teritorijas priekšizpētes darbus. Arhitekts Raimonds Dimsons izstrādājis priekšizpētes skiču stadijas risinājumu, kas tiek analizēts.

Noris diskusija ar VAS “Latvijas Valsts ceļi” pārstāvjiem Edmundu Rulli un Andreju Bērziņu par piemērotāko piekļuves iespēju nodrošinājumu. Iebrauktuve jaunajā kapu teritorijā plānota no ceļa Ogre – Ulbroka, bet būtiski ir atrast optimālāko un drošāko pieslēguma vietu.

Ceļu speciālisti nepiekrīt piedāvātajai nobrauktuvei, kas atrodas kalna virsotnē, nav pārskatāma un var radīt avārijas situācijas. Kā vienu no iespējamiem variantiem VAS “Latvijas Valsts ceļi” pārstāvji iesaka iebrauktuvi kapos veidot no vēsturiski izveidotā ceļa, kas ved uz Dubkalnu karjeru un tālāk uz Ikšķili. Ceļš pieder Ikšķiles pašvaldībai un būtu jāiegulda lieli līdzekļi, lai to sakārtotu atbilstoši prasībām, lai kapsētas apmeklētāji, apkalpes transports un sabiedriskais transports nokļūtu līdz jaunajiem kapiem.

Kamēr noris aktīvs darba process, kas saistīts ar jaunās kapu teritorijas izveidošanu, SIA “Ogres Svēte” rīkotājdirektors Juris Reihlers uzsver, ka situācija ir nopietna un nepieciešamība pēc jaunas apbedījumu vietu izveides pieaug ar katru brīdi: “Jauno teritoriju vajadzēja apdzīvot jau šogad! Šī ziema būs grūta, cilvēku mirstība pieaug.

Lai atrisinātu apbedījumu vietu trūkumu Ogres kapos, cilvēkiem, kuri neapsaimnieko savas kapu teritorijās, tās noņemam, lai būtu vieta, kur apglabāt cilvēkus. Būsim spiesti cilvēkus apbedīt arī skaisti iekoptajā kolumbārija zonā. Arhitekta izstrādātā jauno kapu teritorijas iekārtojuma vīzija man šķiet laba, to būs viegli apsaimniekot, teritoriju varēsim attīstīt pamazām, ir atvēlēts laukums arī dažādu piemiņas brīžu, kapu svētku rīkošanai.”

Ogres būvvaldes vadītāja Maija Rinka skaidro, ka šobrīd nepieciešams, lai Ikšķiles būvvalde izstrādā Ikšķiles novada teritorijas plānojumu, kas šobrīd ir jau procesā, novada teritorijā atzīmējot minēto kapu teritoriju: “Esam uzsākuši priekšizpēti, lai izanalizētu situāciju un atrastu pareizākos infrastruktūras risinājumus, kā arī novērtētu iespējamos riskus un problēmas.” “

Rakstija Ogrenet.lv