Rītdienai ir jābūt sabiedrības rokās

Fragments no Apple Inc. jaunās ēkas prezentācijas.
Fragments no Apple Inc. jaunās ēkas prezentācijas.

Ļoti vēlos, lai novadā un pilsētā būtu moderna, zaļa un cilvēkiem draudzīga vide, kas radīta pašvaldībai sadarbojoties ar sabiedrību.

Tomēr vismaz pēdējo desmit gadu laikā nekas tāds nenotiek, jo pašvaldība tik izstrādā iemaņas izvairīties no sabiedriskajām apspriešanām un virza uzdevumus bez reāla sabiedrības atbalsta.

Ikdienā skumji noskatīties, kā ar standartveida darbību tiek degradēta Ikšķiles vide, kā netiek saudzēti koki un kā viss tas tiek pasniegts populārajās mērcēs: “sabiedrības intereses”, “bērnu drošība”, utt. Vai katrs otrais koks „traucē” satiksmes izveidei, tajā pašā laikā sabiedrības lūgums par papeles* nozāģēšanu tiek ignorēts 10 gadus.

Tas, ko tuvākajā laikā paredz darīt pašvaldība, būtiski neuzlabos vidi, jo projektu attīstības ietekme tiek vērtēta tikai nelielas, projektējamā objekta teritorijas ietvaros, nevis pilsētas vai pat novada griezumā. Viss ir ļoti saraustīti un lokāli. Projektos neredz jaunākās tendences un oriģinalitāti vides attīstībā, lielākā daļa risinājumu ir paši lētākie, kaut darba samaksa par būvdarbiem ir liela – praktiski vienāda ar cenu kā par modernākajiem risinājumiem.

Mums visiem vajadzētu uzraudzīt un rūpēties, lai, projektus īstenojot, Ikšķiles brīvie, zaļie laukumi nekļūtu par stāvvietām, lai katru nozāģētu koku aizstātu 5 jauniestādīti koki un tie tiktu kopti. Tas kompensētu pilsētā un novadā zaudēto.

Protams, lai projektētu kvalitatīvāk un ar plašāku skatījumu, ir vajadzīgi profesionāļi un aktīva sabiedrības iesaiste, jo tikai karstās un plašās diskusijās mēs spēsim būt atbilstoši 21.gadsimta prasībām un saglabāsim savu vidi.

Šim rakstam iedvesmu man deva Stīva Džobsa (Steve Jobs) būvprojekta prezentācija ASV pilsētā Kupertino (Cupertino).

 

*papele (Populus tremula) http://lv.wikipedia.org/wiki/Apses

A.Petersons

1 KOMENTARS

Atbildēt

Jūsu komentārs
Lūdzu norādiet savu vārdu