Banāls secinājums šajā sniegotajā dienā: informācija ir ceturtā vara, tāpat kā sniegs – piektā stihija. Arī Ikšķilē.
Šīs nedēļas lavīnveida kaislības ap vienu domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdes “CV epizodi” kārtējoreiz uzskatāmi atklāja Ikšķiles, manuprāt, lielāko nelaimi: labas, korektas komunikācijas trūkumu. Ne vien pašā pašvaldībā, bet arī tās attiecībās ar vietējo sabiedrību. Diezin vai kāds šaubās, ka tai ir milzu loma, to ir jāprot veidot un tieši tāpēc to visos sabiedrības lokos nodrošina īpaši sabiedrisko attiecību un komunikāciju speciālisti.
Kur un kā par norisēm novadā un tā pašvaldībā iegūst Ikšķiles iedzīvotāji? No trim āetriem avotiem: pašvaldības mājaslapas, reizi mēnesī iznākošā laikraksta Ikšķiles Vēstis, portāla ikskile.com un ogrenet. Cik tā kvalitatīva – operatīva, pilnīga un korekti izklāstīta -, katrs var spriest pats. Pāris vārdos – mani secinājumi. Pašvaldības portāls ir pabāls no dizaina viedokļa, ne sevišķi labi pārskatāms, tajā grūti un reizēm neiespējami atrast interesējošo informāciju – īpaši, ja tā ir vecāka, bet tā lielākais trūkums ir atgriezeniskās saites trūkums. Laikraksts nu ir kļuvis izskatīgāks, taāu ir galvenokārt jau aizvadītā mēneša informācijas apkopojums, ko varbūt ērtāk pārskatīt kopumā un kam varbūt dod priekšroku vecāka gadagājuma cilvēki, kuri ikdienā mazāk lieto internetu. Ogrenet dārziņā varētu samest daudz akmeņu, jo tajā lasāmo informāciju saturu un stilu ar labu, profesionālu mediju praksi grūti savienot – un nav jābūt īpaši vērīgam, lai pamanītu, ka tā konfliktsituāciju gadījumos vienmēr atspoguļo tikai vienu, domes pozīcijas, viedokli. Arī ikskile.com, kurā savukārt dominē opozīcijas viedoklis, nebūt nav nekāds rozā sapnis, taāu ir operatīvākais, dzīvākais un demokrātiskākais no visiem: atvērtas durvis, pa kurām var ienākt un savu viedokli gan rakstu, gan komentāru formā izteikt katrs, kas vēlas un kuram ir ko teikt – arī pozīcijas pārstāvji. Šai brīvībai, protams, ir arī savas ēnas puses, kas, kā jau norādījuši arī citi, saistās ar jautājumu, KĀ tas tiek darīts. Taāu ticu, ka arī interneta vidē ir iespējama brīva un reizē korekta komunikācija; viss atkarīgs vienīgi no katra inteliģences un tolerances pret citiem, arī pašvaldības darbinieku un amatpersonu tolerances pret kritiskiem viedokļiem – un jo vairāk cilvēku to izrādīs, jo auglīgākas būs šīs diskusijas.
Pie mums diemžēl par pelēku ikdienu var uzskatīt situāciju, kad vietējā informācijas telpā ik pa laikam parādās nepilnīgas informācijas fragmenti – vai paši iedzīvotāju uzdoti jautājumi, kas komentāros apaug ar interpretācijām, baumām, minējumiem un jauniem jautājumiem, uz kuriem tā arī nekādas atbildes netiek saņemtas. Piemēri nav tālu jāmeklē: ziņa par grozījumiem Meliorācijas likumā, satraukums par dzelteno ūdeni un apkures izmaksām daudzdzīvokļu namos utt., u. tjpr. Cilvēks, kurš vēlas uzzināt ko vairāk, tērē savu dārgo laiku, cenšoties sadzīt pēdas kādiem papildus informācijas avotiem. Ja neizdodas, viņš anonīmi tiek nosaukts par nejēgu un muļķi, vai arī viņam tiek augstprātīgi ieteikts tērēt savu laiku citā veidā – proti, personiski apstaigājot iestādes un ierēdņus, lai noskaidrotu atbildes uz jautājumiem, kas interesē visus vai lielu daļu iedzīvotāju.
Ja pašvaldība būtu patiesi ieinteresēta brīvā, atklātā, pozitīvā komunikācijā ar iedzīvotājiem, tā to varētu lieliski nodrošināt, pārveidojot savu portālu vietnē, kurā algots komunikāciju speciālists nodrošinātu ne vien labi pārskatāmu, korektu informāciju par visām aktualitātēm domē un novadā, bet arī iespēju cilvēkiem paust savu viedokli, izteikt ierosinājumus, komentēt publicēto, uzdot korektus jautājumus, kā arī saņemt uz tiem tikpat korektas atbildes. Labvēlīgu saziņu var veicināt reģistrācija (šāda prakse ir daudzu citu pašvaldību portālos) – un galu galā savstarpēja vienošanās tieši šādu saziņu kopīgi uzturēt. Šāda vietne varētu kļūt par mūsdienīgu, visiem ērti pieejamu virtuālu satikšanās vietu, kur iegūt vispilnīgāko informāciju par visiem pašmāju notikumiem, vienlaikus neizslēdzot arī citu, alternatīvu vietņu – kā šī – pastāvēšanu.
Tad varbūt pašvaldības portāla sākumlapā lasāmajam spārnotajam apgalvojumam, ka “nekur nav tik labi kā mājās”, varētu pievienot šlāgera turpinājumu “nekur tevi negaida tā” un Ikšķile no vietas, kura “izraisa vēlēšanos atpūsties”, kā to vēlas reklamēt logo konkursa sludinātāji, drīzāk kļūtu par vietu, kur atpūsties.
Jūsu domas?
Antra
Komentāros e-pasta adreses nevar pievienot. Lai pievienotu e-pasta adresi at zīmi, aiztājiet [at].
ES finansējums Skolas iela, iespējams būs, jo uz domes sēdi tiek virzīts lēmumprojekts – pieteikties, jo šī ir maģistrālā iela. Kopējās izmaksas 600000 LVL, pašvaldības līdzfinansējums 90 000 LVL.
Vai mums Skaolas ielai būs ES finansējums? <br />
<br />
Varbūt aizbraukt pēc pieredzes līdz Ogrei?<br />
<a href=”http://www.ogrenet.lv/ogre/13263/” target=_blank>www.ogrenet.lv/ogre/13263/</a>
Tā nu tas ir! Ja vara ilgstoši neatrod iespēju ar kādu sabiedrības daļu runāt, tad šī sabiedrības daļa izveido savu viedokli par varu. <br />
<br />
Viedoklis, balstīts uz nepilnīgu un iespējams arī neprecīzu informāciju, var būt vienpusīgs vai pat nepareizs, bet kas tad ir atbildīgs par šādu situāciju? Kamēr informācija lielai sabiedrības daļai objektīvi nav pieejama (bet savas vajadzības tā ir publiski izteikusi!), tikmēr visa atbildība par šo saspringto situāciju gulstas uz informācijas turētāju – pašvaldību.<br />
<br />
Jā, sniegs tiek tīrīts, lai gan dažviet sētnieka motivēšana tiek aizstāta ar adminnistratīvā soda draudiem iedzīvotājiem, kas šiem Līvu sētniekiem maksā. Bērnudārzā lampas naktīs vairs nedeg, bet privātā sarunā tik un tomēr tika apgalvots, ka tas var samazināt šī sabiedrības īpašuma drošību! Ūdens šodien nav dzeltens, bet nav zināms, kāpēc bija un kad būs atkal. Pārejas pie stacijas nav, jo kaut kad it kā visa Pārbrauktuves iela tikšot rekonstruēta. Ja tāpat kā Lejas iela, tad pārejas arī pēc rekonstrukcijas var nebūt! Skolas sporta komplekss brīvdienās slēgts. Cik tad liels ieguvums no tās jaunās svaru zāles, kuru nedēļas laikā regulāri apmeklējot kādi 5 cilvēki? Pie Domes un Līvu uzlietā ledus laukuma sniega lāpstu no 3 nedēļas nogalēm tikai vakar izdevās no skolas aizņemties. Šoreiz lielajā sporta zālē bija viena florbola spēle – bez skatītājiem. Vakarā pusi laukuma slaucīju ar slotu (šajā darbā slota ātri nolietojas, lūdzu iedalīt papildus budžetu skolai). Pēc tam atkal klusums un lāstekas pie jumta – par šī kompleksa kurināšanu sabiedrība maksā 24 stundas 7 diennaktis nedēļā.<br />
<br />
Var jau būt, ka uz visiem šiem jautājumiem ir atbildes, kas šos jautājumus padara muļķīgus, un tādēļ tie nav vadoņu uzmanības vērti. Tikai kamēr tās atbildes nav sniegtas, viss izskatās tā, kā izskatās…
Labi, ka tāda ikskile.com eksistē un cilvēki te var dzīvi aprunāties un apmainīties viedokļiem. Bet tā diemžēl pašlaik ir kā tāda pašinformēšanās sala, kuru gan vietējie likteņu lēmēji bieži apmeklē, taāu neuzskata par vajadzīgu atbildēt ne uz vienu no šeit uzdotajiem jautājumiem, jo pielīmējuši šai vietnei etiķeti “ienaidnieku perēklis” 🙂 Bet velti.<br />
Kāpēc gan, teiksim, uz Andra (un aiz viņa daudzu) jautājumiem dzeltenā ūdens sakarā še nevarēja parādīties vienkārša, situāciju skaidrojoša “Līvu” atbilde? Tam būtu tikai pozitīvs efekts. <br />
Ja pats pašvaldības portāls kļūtu atvērtāks un piedāvātu šādu komunikāciju publisku jautājumu un izsmeļošu atbilžu formā, spriedze jūtami mazinātos. Mares pieminētos laikus, kad tas bijis, laikam neesmu piedzīvojusi, bet ir pašvaldību portāli (piemēram, Aizkraukles u.c.), kas to praktizē.
Principā jau informācija arī ikskile.com nav pārāk labi sakartota, varētu tak pielabot!<br />
<br />
Priecē jau pats fakts par cilvēku drosmi ko paust un rakstītais jau attbilst esošajam.
Pilnīgi pievienojos Antras vērojumiem un secinājumiem. Paldies par rosinošo rakstu! <br />
<br />
Starp citu, vai kāds atceras, ka pašvaldības portālā pirms gadiem vienu laiku bija sadaļa, kurā ikšķilieši varēja iesūtīt savus jautājumus? Pēc kāda laika parādījās arī atbildes, bet parasti tās bija formālas un izvairīgas, bet daudzi jautājumi palika neatbildēti. Tad sadaļu likvidēja.
Jāsaka, ka precīzs esošās informācijas plūsmas Ikšķilē apraksts. Paldies!