Vieta, kas izraisa vēlēšanos atpūsties?

Banāls secinājums šajā sniegotajā dienā: informācija ir ceturtā vara, tāpat kā sniegs – piektā stihija. Arī Ikšķilē.

Šīs nedēļas lavīnveida kaislības ap vienu domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdes “CV epizodi” kārtējoreiz uzskatāmi atklāja Ikšķiles, manuprāt, lielāko nelaimi: labas, korektas komunikācijas trūkumu. Ne vien pašā pašvaldībā, bet arī tās attiecībās ar vietējo sabiedrību. Diezin vai kāds šaubās, ka tai ir milzu loma, to ir jāprot veidot un tieši tāpēc to visos sabiedrības lokos nodrošina īpaši sabiedrisko attiecību un komunikāciju speciālisti.

Kur un kā par norisēm novadā un tā pašvaldībā iegūst Ikšķiles iedzīvotāji? No trim āetriem avotiem: pašvaldības mājaslapas, reizi mēnesī  iznākošā laikraksta Ikšķiles Vēstis, portāla ikskile.com un ogrenet. Cik tā kvalitatīva – operatīva, pilnīga un korekti izklāstīta -, katrs var spriest pats. Pāris vārdos – mani secinājumi. Pašvaldības portāls ir pabāls no dizaina viedokļa, ne sevišķi labi pārskatāms, tajā grūti un reizēm neiespējami atrast interesējošo informāciju – īpaši, ja tā ir vecāka, bet tā lielākais trūkums ir atgriezeniskās saites trūkums. Laikraksts nu ir kļuvis izskatīgāks, taāu ir galvenokārt jau aizvadītā mēneša informācijas apkopojums, ko varbūt ērtāk pārskatīt kopumā un kam varbūt dod priekšroku vecāka gadagājuma cilvēki, kuri ikdienā mazāk lieto internetu. Ogrenet dārziņā varētu samest daudz akmeņu, jo tajā lasāmo informāciju saturu un stilu ar labu, profesionālu mediju praksi grūti savienot – un nav jābūt īpaši vērīgam, lai pamanītu, ka tā konfliktsituāciju gadījumos vienmēr atspoguļo tikai vienu, domes pozīcijas, viedokli. Arī ikskile.com, kurā savukārt dominē opozīcijas viedoklis, nebūt nav nekāds rozā sapnis, taāu ir operatīvākais, dzīvākais un demokrātiskākais no visiem: atvērtas durvis, pa kurām var ienākt un savu viedokli gan rakstu, gan komentāru formā izteikt katrs, kas vēlas un kuram ir ko teikt – arī pozīcijas pārstāvji. Šai brīvībai, protams, ir arī savas ēnas puses, kas, kā jau norādījuši arī citi, saistās ar jautājumu, KĀ tas tiek darīts. Taāu ticu, ka arī interneta vidē ir iespējama brīva un reizē korekta komunikācija; viss atkarīgs vienīgi no katra inteliģences un tolerances pret citiem, arī pašvaldības darbinieku un amatpersonu tolerances pret kritiskiem viedokļiem – un jo vairāk cilvēku to izrādīs, jo auglīgākas būs šīs diskusijas.

Pie mums diemžēl par pelēku ikdienu var uzskatīt situāciju, kad vietējā informācijas telpā ik pa laikam parādās nepilnīgas informācijas fragmenti – vai paši iedzīvotāju uzdoti jautājumi, kas komentāros apaug ar interpretācijām, baumām, minējumiem un jauniem jautājumiem, uz  kuriem tā arī nekādas atbildes netiek saņemtas. Piemēri nav tālu jāmeklē: ziņa par grozījumiem Meliorācijas likumā, satraukums par dzelteno ūdeni un apkures izmaksām daudzdzīvokļu namos utt., u. tjpr. Cilvēks, kurš vēlas uzzināt ko vairāk, tērē savu dārgo laiku, cenšoties sadzīt pēdas kādiem papildus informācijas avotiem. Ja neizdodas, viņš anonīmi tiek nosaukts par nejēgu un muļķi, vai arī viņam tiek augstprātīgi ieteikts tērēt savu laiku citā veidā – proti, personiski apstaigājot iestādes un ierēdņus, lai noskaidrotu atbildes uz jautājumiem, kas interesē visus vai lielu daļu iedzīvotāju.

Ja pašvaldība būtu patiesi ieinteresēta brīvā, atklātā, pozitīvā komunikācijā ar iedzīvotājiem, tā to varētu lieliski nodrošināt, pārveidojot savu portālu vietnē, kurā algots komunikāciju speciālists nodrošinātu ne vien labi pārskatāmu, korektu informāciju par visām aktualitātēm domē un novadā, bet arī iespēju cilvēkiem paust savu viedokli, izteikt ierosinājumus, komentēt publicēto, uzdot korektus jautājumus, kā arī saņemt uz tiem tikpat korektas atbildes. Labvēlīgu saziņu var veicināt reģistrācija (šāda prakse ir daudzu citu pašvaldību portālos) – un galu galā savstarpēja vienošanās tieši šādu saziņu kopīgi uzturēt. Šāda vietne varētu kļūt par mūsdienīgu, visiem ērti pieejamu virtuālu satikšanās vietu, kur iegūt vispilnīgāko informāciju par visiem pašmāju notikumiem, vienlaikus neizslēdzot arī citu, alternatīvu vietņu – kā šī –  pastāvēšanu.

Tad varbūt pašvaldības portāla sākumlapā lasāmajam spārnotajam apgalvojumam, ka “nekur nav tik labi kā mājās”, varētu pievienot šlāgera turpinājumu “nekur tevi negaida tā” un Ikšķile no vietas, kura “izraisa vēlēšanos atpūsties”, kā to vēlas reklamēt logo konkursa sludinātāji, drīzāk kļūtu par vietu, kur atpūsties.

Jūsu domas?
Antra