Ikšķiles mājas piedāvā izveidot pansionātu Ikšķilē

Iksķile, Indrānu iela 53.
Iksķile, Indrānu iela 53.

Uzņēmējs Ikšķilē grib atvērt pansionātu, kur bezrūpīgas vecumdienas var baudīt tikai miljonāri.

Kā vienu no būtiskākajiem risinājumiem ekonomikas atlabšanai un bezdarba mazināšanai mūsu valstī visaugstākajā līmenī min mazā un vidējā biznesa attīstību. "Mēs joprojām ceram, ka cilvēki sāks nodarboties ar savu mazo biznesu," pērnā gada nogalē izteicies ekonomikas ministrs Artis Kampars.  Jāatzīst, ka intereses par jaunu uzņēmumu dibināšanu un jau esošo paplašināšanu arī krīzes apstākļos netrūkst, bet ar vēlēšanos vien nepietiek.  Par to nupat pārliecinājās arī SIA "Ikšķiles Mājas", kas iecerējusi piedāvāt sociālās aprūpes pakalpojumus.

Šāgada februārī ar iesniegumu Ikšķiles novada domē vērsās SIA “Ikšķiles Mājas” valdes loceklis Jānis Smiltnieks, lūdzot izskatīt iespēju izsniegt atļauju sociālās aprūpes centra izveidošanai Ikšķilē, Indrānu ielā 53 un 55, kā arī sniegt finansiālu atbalstu sociālās aprūpes centra iemītniekiem.

24 iemītnieku aprūpe nodrošinātu desmit darba vietas

SIA “Ikšķiles Mājas” informēja domi, ka šajās ēkās plānots izveidot sociālās aprūpes centru (pansionātu) 24 iemītniekiem, kurus aprūpētu 10 darbinieku.

Uzņēmums uzsver arī  pašvaldības ieguvumus, kas rastos šā projekta realizācijas rezultātā – tās būtu labiekārtotas un nodotas ekspluatācijā 2 ēkas, par kurām tiktu maksāts nekustamā īpašuma nodoklis; 10 jaunas darba vietas, kuras prioritāri tiktu piedāvātas novad iedzīvotājiem, un novada ieņēmumi papildinātos iedzīvotāju ienākumu nodokļa veidā, kā arī, sniedzot tikai nelielu finansiālu atbalstu, Ikšķiles novada dome varētu risināt novada sociālos jautājumus, jo prioritāte uzņemšanai Aprūpes centrā tiktu piešķirta Ikšķiles novada iedzīvotājiem.

450 latu mēnesī par vietu pansionātā ir par daudz

Ideja šķiet pieņemama un visnotaļ atbalstāma, taāu Ikšķiles novada domes sociālo lietu komiteja, izvērtējot šo piedāvājumu, nolēma to tālākai izskatīšanai nevirzīt. Tas nenozīmē, ka uzņēmējs nedrīkstēs realizēt savu projektu, taāu pašvaldība tam nesniegs finansiālu atbalstu.

“Tas pasākums ir pārāk dārgs. Mums ir iespēja šo pakalpojumu pirkt daudz lētāk. Tā kā bijušajām Ogres rajona pašvaldībām pieder SIA “Ogres slimnīca”, pastāv iespēja izmantot arī pansionāta pakalpojumus. Mēs varam izskatīt šo priekšlikumu un atbalstīt pansionāta atvēršanu, ja uzņēmējs pats vai ar sponsoru palīdzību iegūst nepieciešamo finansējumu,” savu viedokli pauž Iksķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš.

Grūti pateikt, pēc kādiem kritērijiem aprēķinot uzturēšanās izmaksas vadījušies jaunā pansionāta idejas autori, taāu Ls 450 mēnesī šķiet par dārgu pat tik turīgai pašvaldībai, kāds ir Ikšķiles novads. Arī tad, ja par katru iemītnieku, pašvaldība segtu tikai 25% no kopējām uzturēšanās izmaksām, kā to iecerējusi SIA “Ikšķiles Mājas”, tās krietni pārsniedz maksu (līdz pat divām reizēm), kāda ir Madlienas un Ogres pansionātā. Ikšķiles pašvaldībai arī nav akūtas nepieciešamības pēc pansionāta pakalpojumiem.

Vecos ļaudis tuvinieki masveidā ņem uz mājām

Pašlaik dažādos Latvijas pansionātos – Dagdā, Madlienā un Ogrē – ievietoti nedaudz mazāk par 20 Ikšķiles novada iedzīvotājiem. Salīdzinoši zemo uzturēšanās izmaksu dēļ visvairāk ikšķilnieku ievietoti Dagdas pansionātā.

“Šobrīd nav pieprasījuma pēc vietām pansionātā. Bija viens posms, kad gribētāji stāvēja rindā, un gandrīz tikai caur personisku pazīšanos varēja iekārtot vecos cilvēkus pansionātā,” skaidro Ikšķiles novada Sociālā dienesta vadītāja Dzintra Švirkste. Un turpina: “Ja mēs izšķirtos par labu jaunajam Aprūpes centram, mums vajadzētu izņemt visus Ikšķiles novada iemītniekus no Dagdas pansionāta."

“Pieprasījumam ir tendence kristies, jo tagad vērojams gluži pretējs process – radinieki ņem vecos ļaudis ārā no pansionātiem, lai dzīvotu visi kopā un varētu uzturēt ģimeni, jo nereti vecais cilvēks ir vienīgais, kam ir regulāri ienākumi,” piebilst Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rudzītis.

Ikšķilē mazu bērnu vairāk nekā vecu cilvēku

Pavisam cita situācija Ikšķiles novadā ir ar nodrošinājumu pirmsskolas izglītības iestādēs, kur rindā uz bērnudārzu gaida apmēram 200 bērnu. Katru mēnesi pašvaldība nodrošina līdzfinasējumu 4400 latu mēnesī 44 mazuļiem (Ls 100 katram), kuri apmeklē privāto pirmsskolas izglītības iestādi “Ķiparu nams”. “Tie ir bērni, kas reģistrēti rindā uz pašvaldības bērnudārzu.