Atklāta vēstule VAS «Latvijas Dzelzceļš»

Elektovilciens Ikšķiles stacijā. Ikšķile-Rīga.
Elektovilciens Ikšķiles stacijā. Ikšķile-Rīga.

Pagājušo nedēļu pēc ilgāka pārtraukuma manai ģimenei sanāca izmantot Jūsu meitas kompānijas (SIA Pasažieru vilciens”) sniegtos pasažieru pārvadājumu pakalpojumus.

Jāsaka, ka biju šokā, jo tas, ar ko saskāros, bija pretrunā ar maniem pieņēmumiem un presē izskanējušo informāciju par iepriekšējos gados jau atrisinātu problēmu.

Tātad neliels ieskats problēmā, minot konkrētos faktus: šī gada 1.februārī mana ģimene ar diviem nepilngadīgiem bērniem atgriezās no Ogres uz Ikšķili ar elektrisko vilcienu, kas izbrauc no Ogres plkst. 19:24 un iebrauc Ikšķilē 19:32. Iebraucot Ikšķilē vilciena mašīnists atvēra vilciena durvis un ļāva pasažieriem izkāpt. Lai varētu precīzāk iztēloties situāciju, kādā nokļuva izkāpušie pasažieri, gribētu piebilst, ka Ikšķiles stacijā, atšķirībā no citām stacijām, perons atrodas pa vidu starp sliedēm. Pēc izkāpšanas pasažieri ieraudzīja, ka no Rīgas puses uz Ogres pusi dodas preāu vilciena sastāvs, un, sajutuši apdraudējumu, cilvēki nonāca apjukumā. Daži mēģināja izvairīties no iekļūšanas starp diviem dzirnakmeņiem pārskrienot preāu vilciena priekšā pār sliedēm. Pārējie gan sastinga, turoties pēc iespējas tuvāk šaurā perona vidum, lai viņus gan preāu vilciena, gan arī jau atejošā elektrovilciena radītā gaisa turbulence nenorautu no perona vidus un neparautu zem kāda no vilcieniem. Jāsaka, ka cilvēki pārdzīvoja nopietnu stresa situāciju. Cik esmu aprunājies ar paziņām, kas dzīvo Salaspilī, tad viņi arī minēja, ka ir gadījušās līdzīgas situācijas, lai gan viņiem nebija tik traki, jo Salaspilī perons ir platāks.

Es jau iepriekš rakstīju, ka savulaik presē izskanēja informāciju par iepriekšējos gados jau izmantotiem šīs problēmas risinājumiem. Savulaik, izmantojot pašam vilcienu, bija iespēja šos risinājumus pārbaudīt uz savas ādas. Tātad risinājums bija tāds: gadījumos, kad Ikšķiles stacijā pienāk vilciens virzienā no Ogres uz Rīgu, vilciena mašīnists novērtē, vai nav pretimnākošā vilciena, un izkāpušie pasažieri paspēs pamest peronu, kā arī pasažieri, kas vēlas iekāpt vilcienā, paspēs to izdarīt pirms pretimnākošais vilciens šķērso Ikšķiles staciju. Ja mašīnists novērtē, ka pasažieri nepaspēs nokļūt no perona vai arī iekļūt vilcienā, pirms pretimnākošais vilciens šķērso Ikšķiles staciju, tad never durvis vaļā, kamēr pasažieru izkāpšana un iekāpšana kļūst droša pasažieriem. Ceru, ka tas nav tas grūtākais veids, kā šo problēmu atrisināt un no jauna ieviest jau izmantotu risinājumu. Var jau to atrisināt arī izmantojot datorprogrammas, kaplāno vilcienu plūsmu un saskaņot vilcienu pienākšanas un atiešanas grafikus tā, lai šādi gadījumi vienkārši nenotiktu.

Lūdzu padomāt par aprakstīto situāciju, vai šie cilvēki to ir pelnījuši nokļūt šādā situācijā, kas kādreiz var beigties arī traģiski?

Saprotu, ka pasažieru pārvadājumi nav tik ienesīgi kā kravu pārvadājumi, bet jebkurā gadījumā gribētos, lai šīs lietas tiktu sakārtotas un Jūsu kompānija izrādītu kaut nelielu cieņu pret tiem, kas maksā jums par sniegto pakalpojumu. Pretējā gadījumā šādas situācijas atgrūž pasažierus no jūsu uzņēmuma sniegto pasažieru pārvadājumu pakalpojumu izmantošanas un jūsu kompānija var nonākt lejupejošajā spirālē: mazāk pasažieru – mazāki ieņēmumi – mazāk reisu – mazāk pasažieru – mazāki ieņēmumi – bankrots.

Ar cieņu,

Hermanis DJOMKINS

IKŠĶILES IEDZĪVOTĀJS