Maksa par apkuri draud pieaugt uz pusi

Ikšķile
Ikšķile

Mājsaimniecībām par apkuri šoruden var nākties maksāt par 45-50% vairāk nekā iepriekšējā apkures sezonā, par tik krasu siltumenerģijas sadārdzināšanos vēstulē vairākām ministrijām brīdina Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

 Tā mudina valdību nekavējoties sākt risināt ar jauno apkures sezonu saistītās problēmas, ko arī par enerģētiku atbildīgais ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) sola darīt. Taāu tas, kā var noprast no ministra sacītā, lielā mērā būs atkarīgs no budžeta iespējām, tā šodien raksta Diena.

Gazprom gāzes piegādes cenas palielināsies vidēji par 35% un atbilstoši Ekonomikas ministrijas provizoriskiem aprēķiniem apkures cenas varētu atgriezties 2008.gada līmenī. Ir trīs darba virzieni pie kuriem varam strādāt, šodien intervijā LNT sacīja premjers Valdis Dombrovskis (JL), jautāts, vai, viņaprāt, iedzīvotāji varēs samaksāt rēķinus.

A.Kampars šodien tiekas ar Gazprom vadību, kas Rīgā atver savu biroju. Runa būšot par gāzes cenas mehānisma izvērtēšanu, salīdzinot ar cenām, ko redzam spot tirgū.

"Kampars tiksies ar Gazprom vadību, lai parrunātu gāzes cenu veidošanās mehānismus, tas nebūs ātrs un viegls process. Mēs zinām, ka Gazprom ir vienīgais gāzes piegādāts, tas kārtējo reizi raisa jautājumus par mūsu atkarību no viena gāzes piegādātāja," V.Dombrovskis vairāk aicināja pašiem meklēt risinājumu.

"Principā arī pašiem jādomā par atjaunojamo energoresursu izmantošanu, kuri Latvijā par laimi ir, un mājokļu energoefektivitāti. Apkures tarifu atgriešanās 2008.gada līmenī būs vēl viens papildus arguments domāt par mājokļa siltināšanu. "Viņš sacīja, ka valdība uzsāks sarunas ar Rīgas siltumu un Latvenergo par tarifu pazemināšanu un speciālām atbalsta programmām maznodrošinātajiem, lai iedzīvotāji varētu tikt galā ar lielajiem rēķiniem.

Valdība varētu lemt arī par nodokļa politiku. Šobrīd dabas gāzei ir paredzēts piemērot PVN pilno likmi, taāu, iespējams, ka uz nākamo apkures sezonu būs tomēr jāsaglabā samazinātā PVN likme, pieļauj premjers. Savukārt skcīzes nodoklis dabasgāzei dodot samērā nelielu īpatsvaru – 1,6 santīmi uz kubikmetru.

Kā Dienai komentēja Parex bankas ekonomists Zigurds Vaikulis, ir stipri apšaubāma iespēja panākt labvēlīgākas gāzes iepirkuma cenas. Līdz ar to teju vienīgais, kas var pasargāt mājsaimniecības no pārāk krasa apkures sadārdzinājuma šoruden, ir atlikt akcīzes piemērošanu siltumenerģijas ražošanā izmantotajai dabasgāzei un atstāt spēkā pazemināto 10% PVN likmi siltumenerģijas piegādei. Finanšu ministrijā (FM) Dienai norādīja, ka priekšlikums ar nākamo gadu vairākām precēm un pakalpojumiem, tajā skaitā siltumenerģijas piegādei, piemērot 21% PVN pamatlikmi vēl ir apspriešanas stadijā. Līdz ar to vēl nevar droši pateikt, ka šis priekšlikums uz valdību tiks virzīts, noteica ministrijā. Tā gan ir aplēsusi: ja siltumenerģijas piegādei 10% vietā tiktu piemērota 21% PVN likme, tas budžetā papildus dotu vairāk nekā 14 miljonus latu.

Ekonomikas ministrs sola aizstāvēt pazemināto PVN likmju saglabāšanu siltumenerģijas piegādei, ja valdībā tiks rosināts šim pakalpojumam piemērot 21% likmi. Savukārt ideju atlikt akcīzes piemērošanu dabasgāzei uz vēlāku laiku A. Kampars neatbalsta, jo tad budžetā ieplānotie resursi no šī nodokļa būtu jāmeklē citur.

Ilze Zālīte, Barbara Ālīte

(papildināts IKSKILE.COM)

Brīdis pārdomām!
Cik tālredzīgi Ikšķiles pašvaldība rīkojās uzstādot jaunus gāzes katlus, un cik tas ziemā izmaksās iedzīvotajiem.