Svētā Meinarda piemineklis ir gatavs uzstādīšanai Ikšķilē jau nākamā gada pavasarī

Svēta Meinarda piemineklis (pa kreisi)
Svēta Meinarda piemineklis (pa kreisi)

Pujats: “Katrai pilsētai vajag “naglu”, un Ikšķilei tas ir svētais Meinards.”

Granītā kaltais svētā Meinarda piemineklis ir gatavs uzstādīšanai Ikšķilē jau nākamā gada pavasarī. Novada dome piedāvā vietu pie Daugavas, bet Romas katoļu baznīca un sponsors vēlas pieminekli redzēt pilsētas centrālajā laukumā.

Baznīcas noskatītajā vietā piemineklim pagaidām nav vietas, skaidro Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš. Vispirms jāizstrādā Ikšķiles teritoriālais plānojums. “Pašlaik šajā vietā nebūs ne sabiedriskās, ne privātās būves, un mēs neko tur nedarīsim. Laukums ir saistīts ar transporta organizāciju pilsētas centrā, kur atrodas skola un citi sabiedrībai svarīgi objekti. Konkrētas vīzijas par to, kas uz šī zemesgabala būs, pagaidām nav,” saka I. Trapiņš.

Teritoriālā plānojuma izstrāde vēl var ilgt divarpus gadus, un tikai pēc tam var lemt, vai uz laukuma piemineklim būtu vieta. Pagaidām I. Trapiņš piedāvā piemineklim vietu iepretim Sv. Meinarda salai – pie Meinarda pārceltuves.

Tikmēr Somijas granītā kaltais monuments pirmajam kristietības sludinātājam Latvijā un postaments stāv pie tēlnieka Viktora Suškēviāa darbnīcas Rīgā, Gaujas ielā. Tēlnieks stāsta, ka pie viņa apskatīt monumentu nav ieradies neviens pārstāvis no Ikšķiles domes, turklāt monuments esot bijis gatavs uzstādīšanai jau šā gada augustā. “Tā ir klasiska ierēdņu atruna,” izdzirdējis par I. Trapiņa argumentiem, komentē tēlnieks. “Skulptūru jau tagad var novietot tā, lai tā netraucē plānojuma izstrādei.”

Meinarda pārceltuvi kā nepiemērotu vietu piemineklim uzskata arī Ogres Sv. Meinarda katoļu baznīcas prāvests Konstantīns Bojārs. “Tas pavisam neder – tur cilvēki vasarās nāk sauļoties. Mēs cīnīsimies par vietu pilsētas centrā,” teica garīdznieks. Pieminekļa sponsors – “ITERA Latvija” prezidents, uzņēmējs Juris Savickis, kurš pieminekļa veidošanai piešķīris 50 000 latu, arī ir kategorisks: “Labākā vieta statujai ir Ikšķiles centrā.
Piemineklis ir tik izcils, ka to var likt Rīgā Doma laukumā.”

Ufo: pilsētai vajag vīziju

Taāu lielākā daļa “LA” aptaujāto ikšķiliešu teic, ka monumentam jāatrodas vai nu uz Sv. Meinarda salas, vai arī Daugavas krastā iepretim tai. “Piemineklim jābūt tur, kur ir svētvieta,” sacīja Natālija Kalniņa.

Skolnieks Oskars Ķešāns uzsver, ka piemineklim jābūt uz Sv. Meinarda salas: “Tāpēc, ka tur viņš uzcēla baznīcu.” Alfrēds Beits aizstāv domu par pieminekļa izvietošanu pilsētas centrā. “Lai cilvēki redzun par to tiek atgādināts. Ģimnāzisti nezina savas pilsētas vēsturi. Tā taāu ir senākā vieta Latvijā.”

Ikšķiles novada domes deputāts un “Radio SWH” dīdžejs Ufo jeb Kaspars Upacieris uzskata, ka Daugavmala Ikšķilē varētu pārtapt par promenādi, kur būtu vieta arī monumentam, varētu uzbūvēt arī tiltiņu uz Sv. Meinarda salu.

Pēc K. Upaciera domām, baznīcas noskatītais laukums ir problemātiska vieta Ikšķilē. Tur ir daudzi objekti, pie kuriem ir dzīva satiksme, piemēram, skola. Viņaprāt, pašlaik nepieciešams izstrādāt pilsētas attīstības vīziju un novietot pieminekli piemērotā vietā nākamgad, kad Ikšķilei būs 825 gadu jubileja.

Statiska figūra vai nagla

Pieminekļa atrašanās vietu par delikātu jautājumu sauc “Biedrības par sakārtotu un laikmetīgu kultūrvidi Ikšķilē” biedrs un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Valdis Villerušs, jo pilsētā dzīvo dažādu konfesiju un pārliecību cilvēki. “Esmu redzējis pieminekļa skices. Tas ir statisks tēls, un tam nav vieta laikmetīgajā mākslā. Mūsdienās vajadzētu veidot asociatīvas figūras – kā tas ir Svētā Pētera bazilikā Vatikānā. Tur ir laikmetīgi interpretēti pāvestu un svēto tēli. Ja nu tomēr laukumā izdomā ko likt, tam jābūt augsti mākslinieciskam objektam,” sacīja V. Villerušs. Kā loģiskāko atrašanās vietu piemineklim viņš min Sv. Meinarda salu, bet kā citas iespējamās – Daugavas krastu un vietu pie Katoļu karmelīšu māsu klostera.

Latvijas Romas katoļu baznīcas kardināls Jānis Pujats ir citādās domās. “Ja Ikšķilei ir ar ko lepoties, tad tas ir bīskaps Meinards un kristietības sākums Latvijā,” teica kardināls. “Katrai pilsētai vajag “naglu”, un Ikšķilei tas ir Sv. Meinards.”

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags Ikšķiles novada domei ir izteicis atbalstu izvēlēties cienīgu vietu Sv. Meinarda piemineklim, lai Ikšķile kļūtu par mērķi svētceļotājiem no Latvijas un ārzemēm, informēja LELB sabiedrisko attiecību nozares vadītājs Ivars Kupcis.

I. Trapiņš informēja, ka nākamnedēļ domē notiks iesaistīto pušu sapulce, lai diskutētu par pieminekļa jautājumu.

04.11.2009.
Autors: ĢIRTS VIKMANIS.