«Zaļais tirdziņš» un tā attīstība

Ikšķiles tirgus laukums.
Ikšķiles tirgus laukums.

Ikšķiles Domes vēlēšanas aiz muguras, bet joprojām spēkā ir palikuši pirmsvēlēšanu solījumi. Gandrīz visu vēlēšanās startējušo partiju programmās bija pieminēta tirgus jautājuma risināšana.

Nedaudz atgādināšu Domē tikušo partiju solījumus:

1) Apvienība “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK – nav neko solījuši šai sakarā;
2) “Jaunais laiks” – izveidot tirgus laukumu lauksaimniecības un amatniecības preču realizācijai, īpaši atbalstot Ikšķiles novada ražotājus;
3) “Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība” – atbalstot vietējos zemniekus, izveidojot zaļo tirdziņu ar paviljonu;
4) APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI – veidosim „Zaļo tirgu” vietējo zemnieku produkcijai;

5) “SABIEDRĪBA CITAI POLITIKAI” – izveidot mūsdienu prasībām atbilstošu tirgu.

Tātad jāsecina, ka tas ir viens no jautājumiem, kas visām Domē pārstāvētajām partijām, izņemot vienu, likās svarīgs.

Šī raksta mērķis ir aizsākt diskusiju par tirgus attīstību un tālāko šī jautājuma novirzīšanu deputātu rokās. Aizsākot diskusiju gribētu padalīties savā redzējumā par tirgus attīstību.

Pēc manām domām pašreizējā tirgus atrašanās vieta ir ideāla, jo tas atrodas pašā pilsētas centrā daudzdzīvokļu māju rajonā un netālu no lielveikala MAXIMA. Tā ir vieta, kur notiek vislielākā iedzīvotāju plūsma, kas nodrošina lielāku apgrozījumu pārdevējiem. Atrašanās vietas maiņa diezin vai ir lietderīga, jo arī vēsturiski visās pilsētās centrs izveidojas tur, kur sākotnēji tiek izvietots tirgus placis.

Tirgotāju neapmierinātība ar pašreizējo tirgu saistās pamatā ar transporta plūsmu caur tirgus teritoriju, autostāvvietu trūkumu, galdiņiem bez nojumēm un labierīcībām. Tātad tirgus prasās pēc paplašināšanas un labiekārtošanas. Apskatoties apkārt jāsecina, ka ir jau arī kur izplesties – blakus tirdziņam ir tenisa laukums. Protams, daudzi vecāki, kuru bērni nodarbojās ar tenisu iebildīs, ka tā nav laba doma likvidēt vienīgo aktīvi darbojošos tenisa laukumu pilsētā. Es pilnībā viņiem piekrītu, un piedāvātu nevis likvidēt, bet gan pārcelt šo tenisa laukumu uz citu vietu, turpat pavisam netālu. Droši vien daudzi ir pamanījuši, ka Melioratoru ielā, pretī “skolotāju” mājai un automazgātuvei, ir zaļi-sarkans zāliens. Un ja ieskatās vērīgāk, tad izrādās tas sarkanums ir tenisa laukumu tenisīta segums, un ja ieskatās vēl vērīgāk, tad izrādās tur ir bijis sporta laukums, bet laika gaitā tas nekopšanas dēļ ir aizaudzis. Šī ir tā vieta, kuru es piedāvāju labiekārtot un pārnest tenisa laukumu.

Paplašinot tirdziņu uz tenisa laukuma pusi mēs iegūstam vairāk vietas arī transporta organizēšanai un arī stāvvietu izveidei. Bez tam labierīcības arī turpat var izveidot, jo nav nepieciešama kanalizācijas un ūdensvada pievilkšana no stipri attālām vietām, jo turpat apakšā iet daudzdzīvokļu māju kanalizācijas un ūdensvada infrastruktūra.

Tagad nedaudz par galdiņu un nojumju izveidi. Šogad sanāca būt Rundāles pilī un ejot no autostāvvietas uz pili bija jāiet gar nelielu tirdziņu, kur vietējie zemnieki un amatnieki tirgoja savus ražojumus. Šī tirdziņa nojumītes man tā iepatikās, ka es tās nobildēju (sk. bildes), un domāju, ka tās labi iederēsies Ikšķiles tirdziņā. Tās nav masīvas un to izveide neprasa lielus ieguldījumus, tai pat laikā tās nodrošina zināmu komfortu tirgotājiem gan lietus laikā, gan arī stipras saules gadījumā.

Tas ir mans redzējums uz tirgus laukumu Ikšķiles pilsētā. Un kāds ir Jūsu?
Hermanis DJOMKINS