Top keramikas ugunsskulptūra

2217
Iespējams vērienīgākās kermikas ugunsskulptūras tapšana Ikšķilē.
Iespējams vērienīgākās kermikas ugunsskulptūras tapšana Ikšķilē.

Jau vairākas dienas Ikšķiles pašvaldības ēkas galā, bērzu paēnā tiek būvēta un gatavota apdedzināšanai keramikas ugunsskulptūra. Tas ir Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras pasniedzēju un studentu vērienīgs un radošs projekts, kas norit Ikšķiles novada pašvaldības atbalstītā Vides mākslas festivāla ietvaros.

Keramika ir mākslas veids, kur materiāls rodas māla un uguns mijiedarbībā. Keramikas veidi un tehnoloģijas ir ļoti dažādas. Tradicionāli ir pierasts, ka māla vai citas keramiskās masas veidojums tiek likts ceplī un apdedzināts. Šajā gadījumā apdedzināšana nenotiek ceplī, bet tieši veidošanas un atrašanās vietā uz ugunsdrošas pamatnes. Var teikt, ka objekts reizē ir pats sev ceplis. Lai apdedzināšanas procesā nodrošinātu vajadzīgo temperatūru, tas pēc izveidošanas tiek ietīts kaolīna vatē. Darbs pie tik vērienīgas skulptūras ir smags un sarežģīts. Ir jāzina gan fizika, gan ķīmija, jārēķina un jāpārdomā uguns ceļi.

Apdedzināšana sākās ceturtdien, un process turpināsies līdz pat sestdienas vēlam vakaram, kad tiks vērta vaļā kaolīna āaula un skulptūra atklāsies savā krāšņumā.

Formas un satura ziņā skulptūra iecerēta ļoti veiksmīgi – lakoniski skaidri, materiālam un tehnoloģijai atbilstoši. Iecere radusies, domājot par gadsimtiem vecajiem Saulkalnes kaļķu cepļiem. Rodas asociācijas arī ar seno namu manteļskursteņiem.

Pirms darba sākšanas, kopīgi ar pilsētas arhitektu Ivaru Bebri nopietni tika izvēlēta vieta, jo veidojot vides objektus, to novietne ir primārais jautājums. Atbilstoši videi, ir jāstrādā pie darba formas un satura, mēroga un proporcijām, ritma un apdares. Pēc tam mākslinieki veido objekta maketu, lai pārliecinātos par ieceres atbilstību.

Projektu vada Keramikas katedras vadītājs profesors Dainis Lesiņš. Pie tā strādā katedras pasniedzēji, starptautiski pazīstami mākslinieki Dainis Pundurs, Līga Skariņa, Ženija Loginova, Ainārs Rimicāns un viņu studenti – skaistās, trauslās meitenes, piepalīdzot pāris brašajiem puišiem. Piedalās arī Tallinas Mākslas institūta pasniedzējs mākslinieks Andress Alliks.

LMA Keramikas katedras darbība ir radoša un daudzpusīga. Studentiem mācību procesa ietvaros tiek dotas iespējas strādāt dažādās tehnikās, izmēģināt daudzveidīgās tehnoloģijas.

Ikšķile pamazām kļūst par vienu no mūsdienu keramikas „pieturvietām”  Latvijā. Pirms dažiem gadiem šeit notika profesionāla dārza keramikas izstāde, sadarbībā ar Ogres simpozija organizatoriem. Vērienīgas keramikas mozaīkas atrodas 2006. gadā pabeigtajā Ikšķiles luterāņu baznīcas interjerā. 2007. gadā LMA piederošajā J. Kugas mājā ar VKKF atbalstu tika uzbūvēts Buro-Box  keramikas malkas ceplis, kura konstrukcija patreiz pasaulē tiek uzskatīta par labāko augstas apdedzināšanas temperatūrai. 2008. gadā tapa arī „melnais ceplis” – zemās temperatūras keramikai. Notika Baltijas valstu mākslas augstskolu studentu un pasniedzēju simpozijs. Jau vairākus semestrus katedra pavērusi studentiem jaunas mācību un radošā darba iespējas.

Patreiz top ugunsskulptūra – pirmo reizi Latvijā no māla veidota (Salacgrīvā 2008. gadā radītais ir akmens masas objekts). Ja uguns un veiksme būs sabiedrotās mākslinieku pašaizliedzīgajam darbam, naktī uz svētdienu būsim liecinieki darba nobeiguma brīdim un ieraudzīsim rezultātu – iespējams Baltijā vērienīgāko keramikas ugunsskulptūru.

Maija Avota,
vides māksliniece. LMA lektore

20 KOMENTĀRI

 1. Iespējams vardarbība Jūsu ģimenē ir iedragājusi Jūsu uztveri, es rakstīju par izmaksām nevis vardarbīgu izrēķināšanos ar deputātiem.<br />
  <br />
  Svētki man patika, tikai lai labāk novērtēt sasniegto vajadzētu zināt izmaksas.<br />

 2. Šīs valsts pilsonim, kas gadiem sists ar šausmīgu pieredzi, ne tas vien var ienākt prātā. Bet tā novēršanai taāu eksistē kāds juridisks instrumentārijs.

 3. Nu, labi, ja tā vajag pateikties …<br />
  <br />
  Dārgā Dome, pieņemiet pazemīgu vēlētāja pateicību par Domes atbalstītajiem svētkiem Ikšķiles pilsētā. Ceru, ka kopā ar pārējām mana pateicība jūs iedvesmos jauniem atbalstošiem lēmumiem. Kā būtu ar Tīnūžu, hm, ciema (?) svētkiem?<br />
  <br />
  Pie reizes. Izsaku pateicību maizniekam, kaimiņmājas sētniekam, vilciena vadītājam un biļešu kontrolierim. Arī viņi šorīt savu darbu manuprāt padarījuši atbilstoši saviem amata pienākumiem.<br />
  <br />
  Noslēgumā vēlreiz pateikšu, ka Vides mākslas pasākumi man ļoti patika un ceru uz turpinājumu citugad. <br />
  <br />
  Galvenais, lai nerodos tās nepamatotās baumas un muļķīgās aizdomas, ka māksla tiek apvienota ar nekustamā īpašuma ietirgošanu pašvaldībai 🙂 Ja kas, var taāu vienkārši iznomāt!

 4. Tas tomēr bija domes atbalstīts pasākums, varbūt lēma iepriekšējais sasaukums, bet daudzi no tā arī tagad ir domē. Ir dzirdēts, ka neatbalstīja jaunpienākušās partijas deputāti, bet arī viņiem paldies. Varbūt nākotnē sapratīs un novērtēs.

 5. Deputātu korpus – 15 deputāti. Man jau ar tas “korpuss” tāds jocīgs vārds liekas, bet tāds šodien tiek lietots. Pašvaldība ir tās institūcijas un darbinieki, kuras lēmējvara pēc savas iniciatīvas vai saskaņā ar likumiem izveido un algo. Tādēļ it īpaši šajā gadījumā, kad deputāti tikko ievēlēti, ļoti viņiem pateikties kaut kā vismaz neprecīzi sanāk, jo nekādus lēmumus par šo pasākumi viņi nav pieņēmuši 🙂

 6. Es sapratu savādāk. Ka dome ir korpuss, kurā iemājojuši deputāti, un pašvaldība pa to laiku mājo iekš pārējā. Bet idejas tā dome mierīgi varētu adoptēt.

 7. Paldies festivāla organizatoriem un domei par brīnišķīgajiem mākslas svētkiem. Arī turpmāk esiet stipri pret intrigām, kā arī ideju un nopelnu adoptētājiem!

 8. Kaut laika apstākļi būtu keramiķiem labvēlīgāki!<br />
  Līdz šī rīta plkst deviņiem no 4 tonnas smagās skulptūras bija jāizdabū ārā “liekie” 500 litri ūdens, uzturot kurtuvē pastāvīgu 50 grādu temperatūru.<br />

Atbildēt

Please enter your comment!
Please enter your name here