Ikšķilē bijušie oponenti turpmāk strādās vienā komandā

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (no kreisās) un priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rudzītis.
Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (no kreisās) un priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rudzītis.

Var droši apgalvot, ka nupat notikušās pašvaldību vēlēšanas Ikšķiles novadā, sagādājušas ne vienu vien pārsteigumu.

Līdz šim nepazīstams politiskais spēks – partija “APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI” – ieguvusi domē piecas deputātu vietas, viņu līderis Kaspars Upacieris (UFO) kandidēja uz mēra amatu, bet iepriekš izteikti politiskie openenti – Indulis Trapiņš un Jānis Rudzītis – strādās kopā plecs pie pleca.

Ogrenet jau publicēja interviju ar mēra kandidātu Kasparu Upacieri, tagad kārta – Ikšķiles novada domes priekšsēdētājam Indulim Trapiņam un viņa vietniekam Jānim Rudzītim.

Jau pirmajā  domes sēdē bija skaidrs, ka viegli nebūs. No partijas “APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI”  ievēlētie deputāti neļāva “vecajiem bukiem”  atslābt ne mirkli. Kā vērtējat iespēju sastrādāties ar jaunajiem kolēģiem?

I.Trapiņš: Divas trešdaļas no jaunā sasaukuma deputātiem esam jau bijuši savulaik ievēlēti un savstarpēji diskutējuši. Kā nu kuro reizi tika izraudzītas šīs diskusiju formas, bet vienmēr ar domu – par labu novadam. Jaunie deputāti arī iet uz šo pašu mērķi, bet viņiem trūkst pieredzes. Viņi grib visu sasniegt ātrāk, skaļāk un vienkāršāk. Viņi neapzinās, ka tas ir process, – kaut vai par to pašu budžetu, kādā veidā nodokļu maksātāju nauda tiek novirzīta konkrētiem mērķiem.  Mēs nesaskatām šos piecus deputātus kā opozīciju, mēs redzam viņus kā kolēģus, ar kuriem pēc kāda laika strādāsim kopā.

Trapiņa kungs, jūs kādreiz esat bijis Ikšķiles domes priekšsēdētāja vietnieks, bet Jāni Rudzīti  pazīstam kā ilggadēju novada pašvaldības vadītāju – kāpēc nolēmāt “samainīties vietām”?

J.Rudzītis: Es jau vairāk nekā pirms gada saviem partijas (“Centriskā partija Latvijas Zemnieku Savienība” – red..) biedriem biju paudis viedokli, ka nevēlos būt priekšsēdētājs. Tā kā no mūsu vidus nebija piemērota kandidāta, tad izšķīrāmies par labu Indulim Trapiņam, jo viņam tā sirds novada problēmām ir daudz tuvāk, atšķirībā no tiem, kam visa dzīve un darbība norit Rīgā, bet Ikšķiles novads ir tikai deklarētā dzīvesvieta.
I.Trapiņš: Tas tiesa, saknes ir dziļākas. Man nav sadarbības problēmu ar visām Ikšķiles novadā esošajām iestādēm, kur viss ir zināms un pazīstams. Kādreiz tēvam, kurš savulaik strādāja kolhozā “Juglas zieds” par priekšsēdētāju,  līdzi esmu visas pļavas un tīrumus izbraukājis. Un man nav vienalga, kas Ikšķilē notiek. Gan jau arī Kaspars Upaciers, ja viņu būtu ievēlējuši, ar laiku iejustos šajā darbā, bet tas ir ļoti smags un sarežģīts process. Arī pēc tam nav viegli. Es pats, piemēram, būdams deputāts,  Rudzīša kungam  esmu gadiem “bendējis nervus”.

Kādas būs izmaiņas darba organizācijā – domes priekšsēdētāja vietnieks vienmēr būs sasniedzams?

J.Rudzītis: Mans iepriekšējais vietnieks – Zigurds Zēns – apvienoja šos pienākumus ar pamatdarbu, tāpēc nevarēja strādāt ar pilnu atdevi, arī atvaļinājumā nevarēja mani palaist. Tagad būs daudz vieglāk organizēt pašvaldības darbu.  Ieteiktu arī tā saucamās opozīcijas deputātiem ar jautājumiem biežāk vērsties pie mums ar priekšsēdētāju, nevis traucēt domes darbiniekus. Ir gadījies, ka ar dažādiem iesniegumiem jaunie deputāti ierodas domē vairākas reizes dienā un aizkavē, piemēram, sekretāri āetrdesmit minūtes, kaut gan viņai tajā laikā ir veicami citi steidzami darbi.
I.Trapiņš: Liels ieguvums ir tas, ka Jānis Rudzītis ir staigājoša enciklopēdija! Viņš, 18 gadu būdams priekšsēdētāja amatā, labi pārzina pašvaldības darbu.  Jau pirmajās darba dienās attaisnojies tas, cik viņš ir nepieciešams šajā postenī. Jāsaka paldies Rudzīša kungam, ka, prasmīgi saimniekojot, sataupījis naudiņu – noguldīti  vien ir 900 000 latu.
J.Rudzītis: Kaspars Upacieris gan teica, ka vajadzējis visu iztērēt. Tad mēs būtu tādā pašā krīzē – dižķibelē – kā valdība.

Daudziem Ikšķiles iedzīvotājiem, kuri pārzina priekšvēsturi un ir informēti par jūsu savstarpējām pretrunām iepriekšējo sasaukumu laikā, bija diezgan negaidīts pārsteigums, ka esat nolēmuši strādāt kopā?

I.Trapiņš: Vai tad mēs neesam vīri, ka nevaram apsēsties, izrunāties un vienoties par kopīgiem mērķiem?  Esmu diezgan ilgu laiku “nosēdējis” opozīcijā, bet tagad kopā ar kolēģiem vēlamies reāli strādāt un ietekmēt procesus. Man jau sen bija mērķis šajās vēlēšanās iekļūt pozīcijā. Ja nebūsi pozīcijā, tu neko reāli nevari izdarīt! Partijai “Jaunais laiks” (I.Trapiņš vēlēšanās startēja no šī saraksta – red.) kopumā šī problēma agrāk bija ļoti raksturīga. Paldies Dievam, arī kolēģi Rīgā ir sapratuši, ka deputātiem savā starpā ir jārunā, jāvienojas un jāstrādā