Ikšķiles novads plāno izstrādāt jaunu ģerboni

Valdis Villerušs un Dagmāra Villeruša ar Ikšķiles novada ģērboņa skici.
Valdis Villerušs un Dagmāra Villeruša ar Ikšķiles novada ģērboņa skici.

Novadu domes, kuras līdz šim nav apstiprinājušas novada ģerboni Latvijas valsts Heraldikas komisijā, nav tiesīgas izmantot kādu no esošajiem (pilsētas, pagasta, rajona) ģerboņiem. Šis jautājums kļuvis aktuāls arī Ikšķiles novadam, kurš līdz šim lietoja pilsētas ģerboni.

“Pēc Latvijas valsts Heraldikas komisijas lēmuma tajos novados, kā, piemēram, Ikšķilē, kur nav apvienoti vairāki pagasti, bet saglabāta tā pati teritorija, ar zināmām izmaiņām varētu tikt izmantots esošais pilsētas ģerbonis,” Ogrenet skaidro Latvijas valsts Heraldikas komisijas loceklis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, mākslinieks grafiķis Valdis Villerušs.

Ikšķiles pilsētas ģerbonī, kas apstiprināts 1996.gadā, sarkanā laukā attēlots sudraba krusts, augšējā labajā stūrī savrups zelta robots mūris. Ikšķiles ģerbonis ir atzīsts par veiksmīgu, tāpēc nav nepieciešamības novada ģerboni radīt pilnīgi no jauna – pārliecināti speciālisti. “Viens no Heraldikas komisijas ieteikumiem – izmainīt esošajā ģerbonī krāsas vai arī aplikt apmalīti ap vairodziņu. Mans personīgais viedoklis, kā komisijas loceklim, – pamainīt krāsas,” saka V.Villerušs.

“Nevajag sarežģīt to, kas jau ir atrasts. Šis ģerbonis ir atpazīstams, un to joprojām var lietot pilsēta,” piebilst Ikšķiles novada domes deputāte Dagmāra Villeruša, kuras pārstāvētā “APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI” ierosināja novada ģerboņa izstrādi. Rakstam pievienotajā fotoattēlā varat iepazīties ar vienu no ieteikumiem, kāds varētu izskatīties Ikšķiles novada ģerbonis – sarkans krusts uz sudraba fona, augšējā labajā stūrī sarkans mūris.

Likums šobrīd nenosaka, ka novadam obligāti jābūt savam ģerbonim, bet, tuvojoties admistratīvi teritoriālās reformas finišam, Heraldikas komisija tika “burtiski bombardēta” no jaunajiem novadiem, atklāj V.Villerušs. Arī daudzi pagasti centās apstiprināt savus ģerboņus, lai, iekļaujoties novadā, varētu tos izmantot sava pagasta teritorijā.

Atbilstoši likuma “Par Latvijas valsts ģerboni” 7.pantam, tās pašvaldības, kurām nav sava apstiprināta ģerboņa, ir tiesīgas lietot valsts mazo ģerboni.

Līdz ar jaunā ģerboņa apstiprināšanu pašreizējais Ikšķiles ģerbonis vēsturē neiaiziet – to varēs izmantot pilsētas svētkos, mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi utt. Bet tā kā pilsēta vairs nav oficiāla teritoriāla vienība, tad novadam nepieciešams jauns ģerbonis.

Pēc V.Villeruša aplēsēm, jaunais Ikšķiles novada ģerbonis varētu sākt pildīt savu uzdevumu jau pēc dažiem mēnešiem. Lai novads varētu lepoties ar savu ģerboni, jāiesniedz Kultūras ministrijā pieteikums, kurš tiks nodots Latvijas valsts Heraldikas komisijai akceptēšanai. Pēc visiem noteikumiem jāizveido zīmējums, ko ar savu parakstu apliecina Valsts prezidents.

Vispirms nākamajā Ikšķiles novada domes sēdē deputātiem jāpieņem pozitīvs lēmums.