Pateicība Ikšķiles novada kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītājam Kasparam Špēlim

Cienot Ikšķiles novada nodokļu maksātājus, 2011. gada 2. decembrī plkst. 12:00 Tīnūžos tiks atklāts Ikšķiles novada kultūras mantojuma centrs “Tīnūžu muiža”.

Ņemot vērā, ka ēka rekonstruēta un ekspozīcijas iekārtotas par nodokļu maksātāju naudu, Kaspars Špēlis, Ikšķiles novada kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītājs īpaši parūpējies, lai strādājošie varētu paspēt uz kultūras mantojuma centra atklāšanu piektdienā, plkst. 12.00, Tīnūžos, pusdienlaikā atskrienot no Rīgas, un tad atkal „aizšaujot” atpakaļ.

Izsakot milzīgu pateicību par rūpēm,

iedzīvotāja

–papildināta no šīs vietas–

Ziņa no ikskile.lv

Kultūras mantojuma centrs atradīsies Tīnūžu muižas kompleksa teritorijā – klētī, iepretim Tīnūžu administratīvā centra ēkai. Ēkas piemērošana kultūras mantojuma centra vajadzībām un kolekciju eksponēšanai ir optimālākais risinājums šīs 20.gs. 30.gados celtās ēkas turpmākajā izmantošanā un saglabāšanā. Apmeklētājiem tiks piedāvāta apjomīga pamatekspozīcija, kura stāstīs par vienu no leģendārākajām latviešu strēlnieku kaujām Pirmajā pasaules karā – cīņu pie Mazās Juglas upes. Ekspozīcija ļaus iepazīties ar simts gadus seniem notikumiem, kuri spēlēja būtisku lomu ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas vēsturē. Vairākas reizes gadā publikai būs iespēja iepazīties arī ar citām tematiskajām izstādēm.

Jautājumi uz kuriem nav atbilžu:

Cik zināms ekspozīcija sastāvēs no privātu kolekcionāru ieroāiem un priekšmetiem, cik lietderīgi bija ieguldīt lielus līdzekļus lai izgatavotu specifiskas ekspozīcijas mēbeles, kas izmāksājušas vairāk kā divdesmit tūkstoši latu (20 117.80 Ls tsk.PVN) no pašvaldības līdzekļiem?

Kādēļ kultūras mantojuma centra vadītājs izvēlēts bez konkursa izsludināšanas un pinīgi nejauši Kaspars Špēlis ir Ikšķiles pašvaldības deputāta Valentīna Špēļa (LZZS) dēls?

Cik daudz pašvaldības līdzekļu ieguldīts eksponātu restaurācijā?

INKMC “Tīnūžu Muiža” ekspozīcija ir par karu, laikam tāds ir “kultūras” mantojums iksķiles novadā, vai arī veidojot ekspozīciju vairāk ņemtas vērā personīgās intereses jo arī vadītāja tēvs ir kaislīgs ieroāu kolekcionārs?

Ņemot vērā milzīgo jeb kā Ikšķilē pieņemts teikt vērienīgo ieguldījumu ekspozīcijas mēbelēs, vai arī nākamajām ekspozīcijām būs līdzīgas izmaksas?

Vispārpieņemtā prakse pieņemot darbā darbiniekus, kuru darba pienākumi saistīti ar antikvāru priekšmetu kolekcijām ir nosacījums, ka darbinieks nav kolekcionārs, kā ir ar Kasparu Špeli?

24 KOMENTĀRI

 1. Tīnūžu ekspozīciju neesmu skatījis, viedokļa nav un neesmu komentējis. <br />
  <br />
  Iepriekšējā Andra komentāra veiksmes vēlējumam pievienojos – iesāktie darbi jāturpina (dažreiz ieguldītais vienkārši jāaizsargā), lai ar saprātīgiem resursiem sasniegtu sabiedrībai noderīgus mērķus.

 2. Ar kara lietām neaizraujos, bet ekspozīcija ir tiešām iespaidīga un izglītojoša, iesaku visiem. Kā arī pārsteidz Kaspara zināšanas par šo laika periodu un milzīgais ieguldītais darbs. Lai veicas muzeja turpmākajā attīstībā!

 3. Paldies Kasparam par ieguldīto darbu un par muzeja izveidi! Bet aunu bars tālāk par kladzināšanu netiek, izdariet jūs arī kautko Ikšķiles labā un es nešaubos ka arī jūs pašvaldība atbalstīs, žēl ka vienīegais ko jūs spējat ir apdirst tos kas kautko dara, un tam jūs pašvaldības atbalstu neiegūsiet.

 4. nezinīt-stulbenīt, <br />
  nu nav domē pirts! nevajag visam ticēt, ko šajā lapā komentē! ja paprasīsi, gan jau ielaidīs, varēsi pats pārliecināties! “pirts apkopēja” tikai izliekas par zinīti 🙂

 5. vai tad dome tik melns darbs,ka pirts vajadziga?Vai ta ir ta pati,kas bija Skolas iela?Runaja,ka par Eiropas naudu ierikoja,bet atri vien beidza darboties—kur palika?Gan sauna,gan TV,ierikota nebija slikti,bet pazuda ka pa Mikeliem.Tas nozime,ka pingviniem un rengedajiem nevajag.Deretu par tiem ari padomat!Tur ari ballites vareja uzrikot.Vai ka gribetos tiriem un baltiem but!!!

 6. Studejošais apbrīnotāj, tādā veidā ir puse valsts amatu dabūti, tikai kadēļ tā zelta ģeniālā daļa, nav visu uzspodrinājuši un izveidojuši darba vietas kur lūzeriem strādāt? Par katru ģeniālo, 4 lūzeriem Īrijā, sēnes jālasa.

 7. Bet jūs visi esat debīli žultspūšļi, ar minimālo algu, vai dzīvojat uz valsts pabalstiem. nevienu grāmatu drošvien pēdējos gados neesat izlasījuši un pat nesaprotat, kā darbojās projekti un projektu iztstrādāšana.<br />
  Žēl jūs, mazās plēbeju, neizglītotās tautas daļiņas. Esmu jaunietis, kas studē un apbrīnoju darbu, ko jaunietis ir veicis.<br />
  Varu saderēt, ka jūsu bērni nav tik spoži un drošvien ies savās skumīgajās vecāku iemītajās takās :D<br />

 8. Nezināju, ka tā… Vēl padomju laikos Popes un Hartmaņa kungu citādais vēstures traktējums lika aizdomāties par lietām, ko nezināju.<br />
  <br />
  Ābolu tuvā pieripināšanās (kā process) ābelēm Ikšķilē izplatās gan profesionālajā, gan pilsētas sociālajā dzīvē. Ja darba devējiem un institūciju lēmējiem tas šķiet ētiski un savstarpēji izdevīgi, tad komentāru rakstītājiem atliek skumji nopūsties, nespējot tajā visā konkurēt ar savu kompetenci, erudīciju vai intelektu. Apdauzot sānus, jāripo cauri konkursu sietam.

 9. Būtu jauki ja visi Ikšķiles entuziasma un enerģijas pilnie jaunieši kas studē, varētu to apvienot ar algotu darbu Ikšķiles vērienīgajos projektos. Hartmaņa kungs uzzinādams kas vadīs INKMC, paķēra savas mantas un teica, manas kājas tur nebūs.<br />
  <br />
  Vēl viens spilgts ģimeniskā entuziasma piemērs ir vēlēšanu komisija kur strādā mamma un dēls.

 10. Patīkami, ka mūsu novadā ir entuziasma pilns un aizrautīgs jaunietis, kura veikums ir reāli skatāms. Gan jau viņš sadarbojas ar Hartmaņa kungu un citiem Ikšķiles novada vēstures zinātājiem.

 11. Kaspar, kādēļ veicot vērienīgo kaujas rekonstrukciju jūs rekonstruējāt Padomju armijas cīņu ar Vācu karaspēku? Daudz patriotiskāk būtu kāda no Latviešu strelnieku kaujām. <br />
  <br />
  Vai varat pastāstīt ko vairāk par jūsu izpildīto lomu rekonstrukcijas laikā, pēc redzētā vairāk izskatījāties pēc tāda zonderkomandas zeļļa ar vācu automātu?

 12. Noteikti, ir labi, ka novadā ir novada vēstures pētnieks un patriotiska noskaņojuma uzturētājs. Mūsu valsts izveidojās pateicoties arī tiem vīriem, kuri nolika galvas kaujās pie M. Juglas. Paldies Kasparam par patriotisko ekspozīciju.

 13. Jā, Sauna domes pagrabā ir! <br />
  Dienas centrā strādā vēl viena deputāta Z.Zēna meita.<br />
  <br />
  Dome ir pilna ar tuvakiem un tālākiem radiniekiem. <br />
  <br />

 14. Protams, šo centru vajadzētu vadīt cilvēkam kas pārzina vietējo situāciju, bet konkrētajā gadījumā vienīgie plusi konkrētajam vadītājam ir radniecība ar deputātu un mācību specializācija.<br />
  <br />
  Ņemot vērā Kaspara Špēļa vēstures virziena specifisko interesi (karš, armija, ieroāi), grūti iedomāties viņu pētot kādus kultūras mantojuma aspektus. <br />

 15. Nu īsteni ikšķiliskā garā (Jautājumi, uz kuriem nav atbilžu). Te laikam varētu būt Leiputrija, un arī tad kāds indivīds pamanīsies ar kaut ko būt neapmierināts. Bet rējējiem no kaut kā jābarojas…

 16. Bet, vai slikti, ka topošais vēsturnieks veido un vada ekspozīciju savā novadā? Almanahu arī veido un raksta novadnieks, un nepavisam ne bez maksas. Daudz neveiksmīgāks ir rezultāts dabiem, ko dara atskrējēji no citurienes, kā redzams no kultūras organizatoru darba rezultātiem un kādas skolotājas agresijas pret Daugavas senkrastu.

 17. Cienot nodokļu maksātājus dome vispār varētu noteikt savu darba laiku no 17.00-01.00<br />
  Piekrītu, ka pašvaldības finansēs jābūt caurspīdībai. Raksta autors varētu uztaisīt aprēķinu cik šāda ekspozīcija izmaksātu, ja visi eksponāti būtu jānopērk. <br />
  Tomēr vislabāk būtu ja tautai vispār nekas nebūtu jāskatās, privātie savas kolekcijas turētu aiz desmit atslēgām un savas lietas entuziasti vispār degunu no savas mājas ārā nebāztu. Rastos vēl kāds labums – nodokļu nauda tad nebūtu nepieciešama un galu galā nevienam nebūtu jāstrādā. 🙂

Atbildēt

Jūsu komentārs
Lūdzu norādiet savu vārdu