Rūpēs par sava novada vides sakārtošanu un saglabāšanu

Konteineri, kas piepildīti ar savāktajiem atkritumiem. Tiesa, ļoti daudz atkritumu, kas nākuši no balkoniem un pagrabiem.
Konteineri, kas piepildīti ar savāktajiem atkritumiem. Tiesa, ļoti daudz atkritumu, kas nākuši no balkoniem un pagrabiem.

APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI

Kā pamatmērķis ir radīt Ikšķiles novada iedzīvotājiem iespējas aktīvi iesaistīties atkritumu šķirošanā un rūpēties par sava novada vides sakārtošanu un saglabāšanu. 

Bez tam veicot izpēti par Ikšķiles pašvaldības izdotajiem normatīvajiem aktiem, kas regulē šo atkritumu apriti esam nonākuši pie secinājuma, ka tādu nav un atkritumu izvešanas uzraudzība ir atstāta pašplūsmā un Ikšķiles pašvaldība ir jau zaudējusi savu kontroles funkciju par tiem iedzīvotājiem, kas nav noslēguši līgumu ar atkritumu apsaimniekotājiem, līdz ar to trūkst informācijas, kuri privātmāju īpašnieki ir riska grupā, kas piesārņo apkārtējo vidi. 

      Tāpat, neorganizējot dalītu atkritumu vākšanu savā teritorijā, pašvaldība neatbalsta rekomendācijas un stratēģisko dokumentu prasības, ieviest atkritumu dalītās vākšanas sistēmu un attīstīt atkritumu otrreizējo izmantošanu/pārstrādi valstī. Likuma “Par atkritumu apsaimniekošanu”, 9. panta 6. Punkts nosaka, ka pašvaldībām jāorganizē atkritumu dalītu vākšanu savā administratīvajā teritorijā. Secīgi, pašvaldība ir atbildīga par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, taāu šobrīd Ikšķiles novada iedzīvotājiem, to teritorijā, var uzskatīt, ka netiek piedāvāta:

    1. dalītās atkritumu savākšanas sistēma (laukumi, konteineri utt.);
    2. lielgabarīta un citu speciālo atkritumu apsaimniekošana;
    3. bīstamo atkritumu apsaimniekošana.

      Tāpēc uzskatam, ka sakārtojot atkritumu apriti un likumdošanas jautājumus savā administratīvajā teritorijā, atkritumu apsaimniekošanas plūsma kļūs kontrolējama, pārredzama, prognozējama, kā arī parādīsies iespējamās optimizācijas iespējas. Tieši šādā veidā katra pašvaldība var sniegt ieguldījumu kopējo valsts un ES izvirzīto mērķu sasniegšanā, lai pasargātu vidi no piesārņojuma un turpinātu tās pēctecību nākošajām paaudzēm. 

      Konkrētāk par mūsu veikto pētījumu un esošo situāciju Ikšķiles novadā un izvirzītajiem pasākumiem atkritumu šķirošanas iespēju paplašināšanu un dalītās atkritumu savākšanas sistēmas (laukumi, konteineri utt.) izveidi, kā arī lielgabarīta un citu speciālo atkritumu savākšanas organizēšanu var iepazīties pielikumā.  

Pielikumā esošais materiāls ir iesniegts izskatīšanai Ikšķiles Domes Tautsaimniecības Komitejā š.g. 19.novembrī.

Ikšķiles novada atkritumu apsaimniekošanas priekšlikums

Papildinata ar saiti uz priekšlikuma dokumentu.

20 KOMENTĀRI

  1. Vai nav uzjautrinošs šis “atvērtais” stils? <br />
    Nesiet gatavus priekšlikumus! Pēc tam: mēs te ziniet strādājam, tādēļ ielieciet savus priekšlikumus kaut kur dziļāk un tālāk. <br />
    Ja gada sākumā vārdus – darām ko varam un kā mākam, teica Jānis, tad jau arī laikam šos Jāņa skolā mācīts raksta – …paveikt varam tik cik varam. Bet pasaki, kāds resurss pietrūka, lai nobalsotu par šīs idejas pieņemšanu attīstībai? Desu maizes tiesa rokas pacelšanai?

  2. Pilsētā privātmāju īpašniekiem vienīgā problēma varētu būt atkritumu šķirošana. Ar sadzīves atkritumu izvešanu nav nekādu problēmu. Jau gadiem ilgi slēdzam līgumu ar Ķilupi, un viņi strādā ļoti kārtīgi. Arī lielgabarīta atkritumiem var pasūtīt lielo konteineru.

  3. Vai nu tagad domei jācīnās, IKB daudz jaunu īpaši cienijamu biedru, kā priekšsēdētājs Indulis, izpildirektors Kurmis, arhitekts Laimonis, rakstniece Ikstena, rakstniece Langa, deputāts Špēlis. Tagad beidzot IKB sāks uzplaukt, lai izdodas.

  4. Jums ir taisnība, tomēr, domē strādā tikai cilvēki un nebūt ne ļauni noskaņoti pret gudriem priekšlikumiem. Diemžēl, laiks rit vienādi ātri visiem un paveikt varam tik cik varam. Patreiz ļoti daudz laika jāvelta paskaidrojumiem apvienībai “Iedzīvotji” par kultūras nama apsaaimniekošanas lietderību un jāaizstāv nama atjaunošanas iespējas. AI laikam vēlas nama nojaukšanu.

  5. Izklausās, ka domei ir jāizdara tikai dažas elementāras kustības, lai no nāves punkta izkustētos viens tiešām labs, humāns un saprātīgs projekts, uz kuru gaida tik daudzi ikšķilieši. Patiesībā šķiet – kādi gan te vēl varētu būt strīdi? Ir cilvēki, kas šo jomu grib sakārtot, ir šim mērķim paredzēta ES fondu nauda un galu galā ir arī apziņa, ka dalīt atkritumus vienkārši ir LABI 🙂 <br />
    Būtu liels prieks, ja tas īstenotos, jo ir gana apgrūtinoši ar dalīto atkritumu maisiem braukāt uz Ogres laukumu. Tāpat nav diez kā, ja bērni skolā projektu nedēļā mācās, cik labi ir rūpēties par dabu un dalīt atkritumus, bet vietējā praksē šādas iespējas (gandrīz – ja neņemam vērā konteinerus pie tirgus)nav. Lai izdodas!

  6. Novadā arī, protams, vajag. Pie dokumentā minētajiem 6 centriem vēl jāpieskaita Saulesdārzs. Tīnūžos pie veikala varētu būt labi (veikalniekiem vajadzētu padomāt, kā atbalstīt šo pasākumu, jo tā var piesaistīt klientus), citur jāskatās pēc transporta un gājēju plūsmas, bet to noteikti katrā vietā labāk vietējie iedzīvotāji zinās.

  7. Un kādi varianti varētu būt konteineru izvietošanai novadā???<br />
    <br />
    Pēc manas sapratnes šķiroto atkritumu konteineru izveitošanas vietām ir jābūt tik daudz, lai tas būtu ērti iedzīvotājiem, un arī izdevīgi atkritumu izvedējiem un atbilstoši loģistikas aprēķiniem viņiem veidotos pietiekami izdevīgs maršruts.

  8. Pat šajā ironiskajā komentārā ir zināma jēga – atkritumu ražošana un savākšana ir kultūras veida rādītājs. <br />
    Minētie objekti gan īsti piemēroti nav, jo tie nekoncentrē cilvēku plūsmas. Šķirotajiem atkritumiem es piedāvātu MAXIMA, stacija, pie tuneļiem, pie skolas, bērnudārza. Ikdienas šķirojamos atkritumus (papīrs, stikls, PET) uz konteineru varētu nogādāt pa tiem pašiem maršrutiem un tikpat regulāri, kā tie tiek atnesti mājās.

  9. Ironija nevietā!!!<br />
    <br />
    Principā var sadalīt jautājumus pēc prioritātēm un tad lielākos un svarīgākos virzīt pirmos, bet tā kā AI “administratīvais resurss” (I.Trapiņa formulējums)ir Iksķiles novada iedzīvotāji un viņu brīvprātīgi ieguldītais darbs kādas sabiedrībā aktuālas problēmas risināšanā, tad pozīcijai ir jāsamierinās, ka pēc viņu vērtējuma AI var piedāvāt kādu viņiem nesvarīgu lietu, bet aktuālu sabiedrībai.<br />
    <br />
    AI ir drīzāk sabiedriska organizācija nekā politiska, un pamatā ir izveidojusies dēļ tā, ka politiskā pozīcija nav ieklausījusies Ikšķiles novada iedzīvotājos un tajā, kas viņus satrauc.<br />
    <br />
    Kas attiecas uz A.Šķēles piesaukšanu, tad arī tas nav īsti vietā, jo ja palasītu izstrādātā priekšlikuma tekstu, tad AI nav ieteikusi nevienu konkrētu apsaimniekotāju, bet liek priekšā pašvaldībai to izvēlēties konkursa kārtībā.

  10. De Javu problēmu ar atkritumiem nav, viņš no rītiem atkritumus atstāj uz šosejas stāvvietas konteinerā. Protams arī dažiem lopkopjiem nav viņi atļauj asfaltu un būvgružus bērt Selēku mežā.

  11. Tas protams ir svarīgāk!<br />
    Mums jau tagad brīvas vietas daudz, atkritumu laukumam piedāvāju:<br />
    Estrādi<br />
    Lupīnu ielas stadionu<br />
    skolas sporta laukumu<br />
    laukumu pretī skolai<br />
    Varbūt tomēr tiem, kurus es uzskatīju par paranoiķiem, tomēr izrādījās taisnība AI atkritumi ir svarīgāki par austāk minētajam lietām, tā pat kā “vislatvijas glābējam” Andrim Šķēlem

  12. Nerunasim par to, ko Domei ir pienakums izdarit atkritumu apsaimniekokosanas jomaa lidz 2010 gada 1. juliijam – saskana ar likumu – to domes juristiem jazin :) <br /> <br />Bet tekosas lietas ir : paarskatit ligumu ar firmu, kas nodrosina pakalpojumus – ar ko Dome ir noslegusi ligumu! Izsludinaat jaunu iepirkumu:) <br /> <br />Piedalities ES fondu projekta, kas paredz dalitas atkritumu savaksanas laukumu izveidi(Ikskile lidz sim nepiedalas, kaut gan nauda no ES ir (un Dome paredzeto dabas resursa nodokli, kas kalpo sadiem nolukiem neizmanto) Lai uzrakstitu labu projekta pieteikumu, ko mums vajag – Domei ir jalemj: Tautsaimniecibas komiteja lema, ka to vajag darit- tad dome ir jabuut cilvekam, kas par to atbild – par to Domes vadiba nevelejas lemt:) <br /> <br />bet nevar uzrakstit projektu, ja nezinam, ko gribam! <br /> <br />Priekslikums: AI domei var palidzet, ja Dome ideju atbalsta, par to jalemj 26. novembri!! Ir pasvaldibas, kas attaisno godpilno novada nosaukumu, un to ir izdarijusas, vai Ikskile, nevar? Trapina kungs, lugums domat intensivi lidz 26. nov! 🙂

  13. Itkā jau apsveicama iniciatīva vienīgi tas nozīmēs tukšākus maciņus iedzīvotājiem, starpcitu <br />
    kā beidzās iniciatīva ar udens līmeņa nepazemināšanu? Izdevās sarunāt lai Latvenergo dambjus remontē ziemā?

  14. Sākumā 3 punktos pasaki, ka AI it kā nepareizi dara, kaut kādu rīcību prasot pašvaldības līmenī. Pēc tam vienā rindkopā to pašu prasi no tās pašas pašvaldība, konkrētāk, domes (deputātiem?) un policijas.<br />
    <br />
    Varianti: rakstīja divi cilvēki (fiziski vai garīgi) vai vienkārši AI piedāvājums nav atbalstāms tāpēc, ka no AI, lai gan principā āibrix ir “par”…

  15. Nu gan AI veica izpēti!!!<br />
    1. Dalīta atkrituma savākšanas sistēma darbojas visā valstī slikti – tā nav novada vaina. Tomēr katram ir iespēja slēgt līguma ar atkritumu apsaimniekošanas kompānijām par šo pakalpojumu.<br />
    2. Lielgabarīta atkritumus iespējams izkraut konteineros pie katlu mājas, tomēr uzskatu ka katram ir pienākums tos ar atkritumu apsaimniekošanas firmas firmas palīdzību nogādāt pēc piederības nevis mežā.<br />
    3. Kā bīstamos atkritumus varētu minēt baterejas, kuras var iemest kastītē Maximā. Katram uzņēmēmumam, kas strādā ar bīstamām vielām likums uzliek par pienākumu apsaimniekot savus atkritumus. <br />
    AI tā kā vajadzētu zināt kaut ko par pašvaldības funkcijām.<br />
    Daudz svarīgāk ir sekot lai visādi cūkas neizgāž visu iedomājamo un neiedomājamo mežā un uzlikt par pienākumu katra gruntsgabala īpašniekam slēgt līguma ar atkritumu apsaimniekotāju vai aizpildīt deklarāciju par to kur viņš liek savus sadzīves vai ražošanas atkritumus. Tā ka pašvaldības policijai un domei darba pilnas rokas.

Atbildēt

Jūsu komentārs
Lūdzu norādiet savu vārdu