Zenta Ērgle

Grāmatas
Grāmatas "Starp mums meitenēm runājot" vāks. Autore: Zenta Ērgle

Populārā latviešu bērnu grāmatu rakstniece Zenta Ērgle pēc izglītības bija profesionāla arhitekte. Šogad pieminam rakstnieces un arhitektes 90 gadu jubileju. No Ikšķiles projektēšanas sākšanas 1954. gadā rakstnieces 43 dzīves gadi bija cieši saistīti ar Ikšķili.

Atzīmējot rakstnieces Zentas Ērgles jubileju, pirmo reizi vienā grāmatā izdota viņas triloģija — «Starp mums, meitenēm, runājot…», «Bez piecām minūtēm pieauguši» un «Nosargāt mīlestību», informēja izdevēju «Zelta grauds» pārstāvis Artis Ērglis. Izdevumā iekļautas arī padomju laikā nepublicētās nodaļas un atjaunoti izņemtie fragmenti. Izdevumu ilustrē slavenās Edgara Ozoliņa ilustrācijas. Labākai izpratnei mūsdienu jauniešu vajadzībām grāmatas beigās pievienota skaidrojošā vārdnīca.

10. decembrī plkst. 17 Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkā  (Rūpniecības ielā 10) notiks Zentas Ērgles piemiņas izstādes «Pāri gadiem cauri dzīvei» un divu grāmatu atvēršanas pasākums. Izstāde būs apskatāma līdz 2011. gada 1. martam.

Kā par jauno izdevumu raksta Baiba Sipeniece-Gavare: «Savos ar lielu labestību un humora izjūtu uzrakstītajos stāstos Zentai Ērglei labi izdevās attēlot to, kas bērnus interesēja, — piedzīvojumus, draudzību, nodevību, pirmo mīlestību. Svinot savu 40 gadu jubileju, iestudējām Zentas Ērgles lugu «Starp mums, meitenēm, runājot…». Tā bija lieliska iespēja atgriezties bērnībā un jaunībā, atcerēties mūsu darbus un nedarbus, jo Zenta Ērgle bija mana un manas paaudzes kulta rakstniece šī vārda vislabākajā nozīmē, un viņas darbus varu saukt par savas bērnības mīļākajām grāmatām.»

Zenta Ērgle ir dzimusi 1920. gada 23. decembrī. Pēc profesijas būdama arhitekte, 20. gs. 50. gados Zenta Ērgle pievērsās rakstniecībai un ar savām grāmatām bērniem un pusaudžiem kļuva par vienu no populārākajām latviešu jaunās paaudzes rakstniecēm. Kopumā sarakstītas vairāk nekā 30 grāmatas, kas izdotas pāri par 2 miljonu eksemplāru koptirāžā. Zentas Ērgles darbi tulkoti 15 valodās.

Šā gada decembrī iznāks arī iepriekš nepublicētie Zentas Ērgles bērnības atmiņu tēlojumi «Pāri gadiem bērnības zemē» ar Guntara Sietiņa ilustrācijām, savukārt 2011. gada februāra sākumā Rīgas Latviešu biedrībā notiks piemiņas konference par bērnu literatūras jautājumiem.

 

Atbildēt

Jūsu komentārs
Lūdzu norādiet savu vārdu