Ikšķiles pārmaiņu pilsētas iniciatīva

Findhornas eko ciemats.
Findhornas eko ciemats.

Pārmaiņu pilsētu (Transition Town) kustība, kas pēdējos 5 gados guvusi plašu ievērību Lielbritānijā, ASV, Kanādā un Austrālijā, beidzot sasniegusi arī Latviju.

Pasaulē darbojas jau vairāk nekā 450 oficiālās pārmaiņu pilsētas un vairāk nekā 1000 neoficiālās iniciatīvas, bet Baltijas valstīs līdz šim nebija nevienas.
Tomēr beidzot arī domubiedri Ikšķilē sākuši apvienoties, lai pievērstu vietējās sabiedrības uzmanību zinātnieku brīdinājumiem par naftas izsīkšanas un klimata pārmaiņu draudiem un lai saviem spēkiem un vietējiem resursiem veicinātu neatkarību no fosilajiem energoresursiem un samazinātu klimatu ietekmējošo gāzu izmešus. Lai to panāktu, iecerēts veicināt pilsētas elastīgumu jeb spēju pretoties ārējiem satricinājumiem (kļūt pašpietiekamākiem pārtikas, enerģijas, darbaspēka un ekonomikas ziņā).

Pārmaiņu pilsētu koncepcija, kas dzimusi Lielbritānijas pilsētā Totnes, ir tā izstrādāta, lai nebaidītu cilvēkus ar statistiku vai lai veicinātu vainas apziņu, bet lai atbrīvotu kolektīvo garu un kopienas entuziasmu, kas ļauj ātri un efektīvi veicināt pilsētas ilgtspējību. Iespējams, tā ir pēdējā cerība novērst ļaunākos scenārijus situācijā, kad pasaules valstu valdības un to starptautiskās apvienības nespēj vienoties par adekvātu rīcību klimata pārmaiņu jautājumos…

Ikšķiles pārmaiņu pilsētas iniciatīva šobrīd ir attīstības sākuma stadijā – pārņem pieredzi no līdzīgām iniciatīvām Eiropā, strādā pie pamatdokumentu izveides (misija, vīzija, vērtības) un apzina domubiedrus, tāpēc ikviens Ikšķiles iedzīvotājs ir aicināts iesaistīties. Lai gan iniciatīva darbojas tikai otro mēnesi, jau bijušas vairākas prezentācijas un diskusijas par klimata pārmaiņu un naftas izsīkšanas jautājumiem, kā arī noorganizēta filmas „Home” demonstrēšana vietējā bibliotēkā.

Tuvākajā laikā plānots organizēt arī citu līdzīgu filmu demonstrēšanu, piemēram, „The Age of Stupid” un „The Story of Stuff”.

Sīkāka informācija Ikšķiles pārmaiņu pilsētas iniciatīvas blogā:
www.parmainupilseta.wordpress.lv
vai zvanot 29656778