Sveicam

Ikšķiles luterāņu baznīca.
Ikšķiles luterāņu baznīca.

Šogad novembrī aprit 75 gadi kopš Ikšķiles ev. luteriskās baznīcas iesvētīšanas.

Pirmajā pasaules karā līdz ar citiem lieliem postījumiem Ikšķilē tika sagrauta arī baznīca Daugavas krastā. Tās pirmsākumi meklējami 1185.gadā, gadsimtu griežos ēka vairākkārt nopostīta un atjaunota.

20. gadsimta trīsdesmito gadu sākumā draudze nolemj būvēt jaunu baznīcu Ikšķiles centrā, netālu no dzelzceļa stacijas. Tiek nopirkta zeme un izsludināts konkurss par ēkas projektu. Tajā uzvar ievērojamais arhitekts Pauls Kundziņš, daudzu baznīcu un sabiedrisku ēku projektu autors.

Baznīcas pamatakmens tiek ielikts 1931. gada 28. jūnijā, savukārt visa celtniecība tiek pabeigta 1933. gada oktobrī. 1933. gada 12. novembrī baznīcu iesvēta arhibīskaps Teodors Grīnbergs.

Altārgleznu glezno Latvijas mākslas akadēmijas profesors, ikšķilietis Jānis Kuga. Baznīcas zvanu 1934. gadā izgatavo Liepājas drāšu fabrika. Elektriskās ērģeles izgatavo VEF, un tās tiek iesvētītas 1943. gada 7.martā, taāu kara laikā diemžēl tiek izpostītas.

1935.gadā netālu no altāra atklāj piemiņas plāksni 52 bojā gājušiem Pirmā pasaules kara un Latvijas atbrīvošanas cīņu upuriem – Ikšķiles draudzes locekļiem.
1938. gadā draudzē ir 1200 locekļu.

Pēc Latvijas okupācijas draudze turpina darboties savā dievnamā līdz 1963. gadam, kad vairs nespēj nomaksāt nodokļus. Ar LPSR Ministru Padomes lēmumu 1968. gada maijā draudzei ēku atņem, un tā pāriet V.Lāāa LPSR Valsts bibliotēkas (tagadējā LNB) rīcībā, kas ēku kapitāli pārbūvē, izveidojot starpstāvu pārsegumus grāmatu glabātuves vajadzībām. Ēkas interjers līdz ar to tiek pilnībā likvidēts.

Ikšķiles ev. luteriskā draudze atjaunojas 1991. gada 15. maijā. 1998. gada oktobrī baznīcas ēka tiek iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Nacionālā bibliotēka ēku no grāmatām atbrīvo tikai 1998. gada novembrī, un tad arī sākas baznīcas atjaunošanas darbi.1999. gada novembrī draudze nolemj atgriezties izpostītajā dievnamā. 2000. gada 3. martā tiek iesvētīts pagaidu altāris.

Baznīcas atjaunošana pabeigta 2005. gadā, un tā iekļauta 100 Latvijas sakoptāko kultūras pieminekļu skaitā. Baznīcas interjera un iekārtas projekta autore ir māksliniece Maija Avota. Lūgšanu zāles logu vitrāžu autore ir stikla māksliniece Sandra Utāne.

Sākot iekštelpu atjaunošanu, konsultējoties ar profesionāļiem, draudze nolēma baznīcā saglabāt vienu no iebūvētajiem starpstāviem. Tāpēc iekštelpu koncepcija bija jārada no jauna. Lūgšanu zāle ir otrajā stāvā, bet pirmajā stāvā iekārtotas telpas draudzes darba vajadzībām.

Atjaunoto Ikšķiles baznīcu 2005. gada novembrī iesvēta arhibīskaps Jānis Vanags, un tā ir nosaukta Svētā Meinarda vārdā. Pašlaik draudzē kalpo mācītājs Didzis Stilve, un draudzē ir 350 locekļu. Darbojas Svētdienas skola un diakonija. Draudzes priekšniece ir Spodra Zirne.

Sirsnīgi sveicam Ikšķiles ev. luterisko draudzi sava dievnama 75.jubilejas mēnesī!

5 KOMENTĀRI

 1. Atbalstu domu par laikmetīgu un pārdomātu kultūras centru, kurš tiktu veidots rekonstruējot un paplašinot esošo kultūras biedrības ēku, rodot saskaņu ar kultūras biedrības biedriem. Apnikusi tā ilgstošā apmētāšanās ar apvainojumiem no abām pusēm. Vai tiešām patreizējās domes deputātu vairākums dzīvos Ikšķilē tikai līdz nākošā gada pašvaldības vēlēšanām?Ja cilvēki piekrita balotēties vēlēšanām, tad taāu ir arī jādomā par ko balsot, patreiz izskatās ,ka pēc priekšsēdētāja pavēles tiek paceltas rociņas neiedziļinoties lēmumu sekās.

 2. Šodien izlasīju portālā Delfi , ka Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas meži” LŪDZ iedzīvotājus Rīgas pilsētas mežos necirst eglītes un nelauzt zarus adventes vainagu pīšanai, draud ar sodiem. Tātad iepriekšējo gadu tradicija ir jāaizmirst. Un tad atcerējos avīzītes “Ikšķiles vēstis ” 2008. gada maija pielikumu ,kurā ir nodrukāta informācija par Domes sēdi. Tajā rakstīts , ka Dome ATĻĀVA atdalīt no īpašuma “Rīgas pilsētas mežu fonds ” 8 zemes vienības un noteikt īpašumu nosaukumus: “Viršu Selēkas”, “Meža Selēkas “, “Dubkalna ezera meži”, “Ogres meži”. “Kalnāju meži”, “Kranciema meži”, un “Pārogres meži”. Vairāk informācijas nebija. Kāpēc tāds atļāvums,kas sekos tālāk – nezinu. Bet varbūt tiek bruģēts ceļš uz kautko. Varbūt ari pie šiem ūdenīem nevarēs apsēsties, kā tagad daudzviet pie Daugavas? Būtu labi, ja es kļūdos un lēmums pieņemts iedzīvotāju interesēs.

 3. Jāsludina konkurss tik ilgi kamēr ir vismaz 10 reāli pretendenti, tas nenozīmē ka nevar piedalīties vietējie. Galveinais ir lai būtu reali, skaisti un praktiski piedāvājumi un projekts atbilstu vajadzībām kas jau ir, un vēl tikai būs!

 4. Vēlams sākt ar būves programmu.<br />
  ARHITEKTI Latvijā ir! Var rīkot arī starptautisku konkursu, bet ir jāzin,ko un kur grib būvēt.<br />
  Vēlams ir tas, lai projektus “netaisa” domes darboņi, kā tas noticis ar pilsētas centra detālplānojumu!!!Tā “taisītājs” publiski bija spiests atzīt, ka ir būvinženieris, pats tā nebūtu gribējis darīt, bet tā likuši domnieki.(skat. video no projekta sabiedriskās apspriešanas)<br />
  Tik nozīmīgu vietu, kā pilsētas centru veidojot, jāpieaicina arhitekti,ainavu arhitekti, jānoskaidro sabiedrības viedoklis,jābūt kopējai pilsētas satiksmes koncepcijai,-<br />
  nevis jāpasauc paziņa būvinženieris, sakot -man vajag šitā un fiksi, jo bez šitā papīra neļauj būvi “palaist”!<br />

 5. Ikšķiles attīstība ir pietiekoši nozīmīga lai visiem projektiem arhitektus izvēlētos radošos konkursos. Kultūras kalna pašmāju arhitektes piemērs to labi pierādīja.

 6. Sanāk ka deputāti kas ir tagad, ir ideāli kurus nedrīkst bakstīt un iztirzāt un viņu viedoklis ir pareizāks par jebkuru citu. Esmu drošs ka viņiem jāvar vairāk. Domi var salīdzināt ar vīna pagrabu, ja pudeles negrozīt sanāks etiķis. <br /> <br /> <br /> <br />Vai tad jebkurš iebildums nenormāli bremzē domes darbu? <br /> <br /> <br /> <br />Pēdējā sasaukuma deputātiem bija dots laiks 1095 dienas (3.gadi) lai paveiktu iecerēto, jeb viņi bija paredzējuši visus darbus paveikt pirms vēlēšanām. <br /> <br /> <br /> <br />Nu nav jau viņi slikti tikai iesūnojuši un piramīda viņu galvās stāv ar spici uz leju.

 7. Nevajag mērīt visus pēc savas saprašanas – liela kļūdas iespēja :)<br />
  <br />
  Jā, interneta lapu katrs uztaisīt nevar. Par to var pārliecināties, ieskatoties <a href=”http://www.ikskile.lv” target=_blank>www.ikskile.lv</a> 🙂 Tomēr nedaudz ieinteresēts vidusskolnieks var par desmit latiem mēnesī noīrēt servera vietu un uztaisīt pieklājīgu interneta lapu. To gan grūti saprast tādiem, kas par vienīgo atzīstamo komunikāciju atzīst draugu būšanu un sarunāšanu pēc iespējas tālāk no sabiedrības ausīm.

 8. Runājot par tēmu “viņš taisās kļūt par deputātu”, tas ir visnotaļ nopietni. Vēlēšanas vairs nav tālu. Es ļoti ceru sagaidīt laiku, kad deputāta kandidāts nav sinonīms varaskārei negatīvā nozīmē. Galu galā pašvaldībai valdība ir nepieciešama. Starp citu mums tā ir daudz nozīmīgāka nekā Saema, jo skar mūs krietni personīgāk. Tā kā katrs kuram ir spēks, drosme un gatavība godprātīgi kalpot savas pašvaldības iedzīvotājiem, lūdzu dariet to. Un pārējie – tāpēc jau jūs esat lai regulāri uzvaktētu savus ievēlētos deputātus un atbalstītu ar savu vērtējumu, idejām, viedokļiem u.c.<br />
  Ja Upacieris vēlas kandidēt – apsveicami. Kāpēc lai viņš neieguldītu savu izpratni par lietām savas pašvaldības lietā?

 9. Kādi Jūs visi esat naivi, domājot, ka nu beidzot visu izšķirs Ikšķiles sabiedrība ar savu viedokli un vēlmēm. Vai tad nevariet iedomāties, ka aiz šiem skaistajiem vārdiem slēpjas kādu lielu kungu intereses. Vai tad šie “patrioti” finansē šīs majās lapas izveidi un uzturēšanu!!!! Jūs vispār ziniet, cik tas maksā!!!!!! <br />
  Ikšķile – bagātā pašvaldība, loģiski – gards kumiosiņš savu vēlmju iecerēm.<br />
  Kad šie tiks pie varas, tad vairs nebūs vajadzīga ne Ikšķiles kultūra ne kalns. Ātri vien Ikšķiles zaļajā laukumā uzbliezīs kādu augstceltni vai ko citu. Vai uz Meinarda salas kādu celulozes fabriku, piemēram!<br />
  Un tad nu visi paliksim muļķos, ha, ha!

 10. Par Ikšķiles brīvdabas estrādes aizstāvību iestājās ne tikai vairāk kā tūkstotis ikšķiliešu, bet arī valstī pazīstami un augsti vērtēti zinātnes, mākslas, arhitektūras teātra un mūzikas profesionāļi un pat Valsts prezidents. Izbrīna fakts, ka neraugoties uz ilgstošām dažāda līmeņa sarunām, daudziem atzinumiem un skaidrojumiem, domes sēdē izskan kaismīgas un agresīvas (skat. Ogres TV) runas pret loģisku un taisnīgu Kultūras ministrijas lēmumu. Kas skolotājai deputātei liedz izprast kultūrvēsturiskas vērtības un daudzos estrādes aizstāvju objektīvos argumentus, kuri nebalstās uz patīk vai nepatīk principa. Skolotāja pat atļaujas pārmest visiem estrādes aizstājiem, tātad tai skaitā arī Valsts prezidentam, savtīgas intereses un lielas politikas bīdīšanu. Šāda skolotājas pozicija un agresivitāte vieš šaubas par viņas spējām kvalitatīvi veikt arī skolotājas darba pienākumus.

 11. Ikšķiles domei vēl joprojām ir iespēja uzsākt atklātu (publisku) sarunu procesu ar Ikšķiles kultūras biedrību, lai jauns kultūras centrs tiktu uzbūvēts tam piemērotā vietā un apjomā.<br />
  Sadarbības iespēja ir elementāra. Kultūras biedrība iznomā zemi un saņem lietošanā garantētu un saskaņotu telpu apjomu un laiku. Konkrētie cipari arī ir sarunu objekts. Zemes nomas cena varētu būt vienāda ar atbilstošu telpu nomas un apsaimniekošanas cenu.<br />
  Domei ir spēks (nauda un vara) piedāvāt labu risinājumu, Ikšķiles kultūras biedrībai iespēja attīstīt savu vīziju jaunā kvalitātē. <br />
  <br />
  Sportiski runājot, “bumba ir domes laukuma pusē”. Vai “balsojamā mašīna” spēj mainīt kursu?

 12. Man ir savs viedoklis 🙂 nevis “jūsējais” vai “mūsējais”…<br />
  Protams, ka vajag jumtu estrādei un kultūras namu. Pie nosacījuma, ka kaut kas tur notiks. <br />
  Vai kaut kas vairāk notiks, ja estrādei būs jumts?? (jautājums domei)<br />
  Kā varēja estrāde, kas jaunāka par, piemēram, Ogres estrādi nolietoties par 65% (tikko redzēju Ogres TV, Ikšķiles domes eksperta slēdzienu)??<br />
  Ogres TV paziņoja ka Upacieris grib balotēties vēlēšanās.<br />
  Biju klāt un nedzirdēju nevienā brīdī ka Upacieris gribētu balotēties vēlēšanām, kā to pasniedza TV. Bet ir jau normāli izmest no darba žurnālistus/ti (piedraudot ar algas samazināšanu un 7 darbdienu nedēļu), kas raksta kā ir un atstāt tos kas veido materiālus “kā vajag”.<br />

Atbildēt

Jūsu komentārs
Lūdzu norādiet savu vārdu