Atpūtas kompleksa vietā Ikšķilei grants karjers

Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.

2004. gadā Ikšķiles pašvaldība bez maksas iznomāja zemi kādam uzņēmējam, kas solīja tajā investēt 60 000 latu un izveidot atpūtas kompleksu. Pagājuši pieci gadi, un iznomātā teritorija neizskatās pēc vietas, kas vilinātu tūristus. Atpūtas kompleksa vietā izveidots grants karjers.

Sašutis par notiekošo ir Ikšķiles novada iedzīvotājs, bijušais deputāts Jānis Gunārs Rubenis. Viņš vairakkārt vērsies Ikšķiles novada domē ar iesniegumu, lai tā izvērtē notikušo un vainīgos sauc pie atbildības. „Ir notikusi apzināta novada domei  piederošu resursu izsaimniekošana,” pārliecināts J.G. Rubenis.

Viņš stāsta, ka 2004. Gada maijā dome, nerīkojot konkursu, bez maksas iznomāja zemes gabalu Kaparāmuru ezeri uzņēmējam Viktoram Lahmanovam. Arī nekustamā īpašuma nodokli līdz 2008. gada 1. Janvārim maksāja dome. Nomas līgums paredzēja atpūtas kompleksa izveidi un dīķa rakšanu. V. Lahmanovam līdz 2012. gadam teritorijā bija jāiegulda 62 000 latu. Pašlaik paredzētā atpūtas kompleksa vietā atrodas bedre, kas pilna ar ūdeni. J.G. Rubenis stāsta, ka tās dziļums ir 15 metru. Ja cilvēks neprot labi peldēt , tad , atrodoties karjera tuvumā jābūt ļoti uzmanīgam, jo tā malas ir ļoti stāvas.

Līgumu domes vārdā slēdza Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis. Viņš vēlāk arī parakstīja atļauju derīgo izrakteņu ieguvei. Visus ienākumus par derīgajiem izrakteņiem saņēma nomnieks, nevis pašvaldība.

J. Rudzītis gan noraida apgalvojumu, ka notikusi apzināta domes īpašuma izsaimniekošana. Slēdzot nomas līgumu, viņš bijis pārliecināts, ka V. Lahmanovs patiešām veiks teritorijas labiekārtošanu un atpūtas kompleksa izveidi. Pēc tam, kad dome atklājusi, ka uzņēmējs nepilda noteiktās saistības, līgums par zemes iznomāšanu lauza.

J.G. Rubenis ir pārliecināts, ka domes vadošās amatpersonas nebija ieinteresētas nelikumību novēršanā, jo 2005. gada februārī J.G. Rubenis un Ikšķiles domes deputāts  Oļģerts Tamovičs vairakkārt iesniedza pieprasījumu izskatīt līgumu par zemes nomu un tikai pēc ceturtā iesnieguma saņemšanas dome izveidoja komisiju notikušā izvērtēšanai. Komisija atzina, ka iznomātajā teritorijā notikušas vairākas nelikumīgas darbības – izraktas robežzīmes un veikta neatļauta garants izvešana. Tomēr nekāda domes rīcība nesekoja. Tā paša gada rudenī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs apstiprināja nelikumīgu 23 210 kubikmetru grants ieguvi. Par šo pārkāpumu ierosināta krimināllieta.

J.G. Rubenis Neatkarīgajai pastāstīja, ka SIA Agroprojekts ir veikusi nodarīto zaudējumu apjoma novērtējumu un , ņemot vērā 2003. gada veiktā augstuma atzīmes, aprēķinājusi, ka izvestās garants apjoms ir 117 000 kubikmetru.

Tikai 2005. Gada rudenī par notikušo ierosināta krimināllieta. J.G.Rubenis ir neizpratnē, kādēļ lietas izmeklēšana ievilkusies vairāku gadu garumā un kādēļ atbildīgās amatpersonas tik mierīgi noskatās uz notiekošo.

Ogres rajona policijas pārvaldes Kriminālpolicijas biroja 1. Nodaļas priekšniece Inga Meikšāne Neatkarīgajai pastāstīja, ka pašlaik notiek lietas izmeklēšana un apgalvot, ka tā nevedas, būtu nepareizi. Lieta ir ļoti apjomīga un prasa daudz resursu. Tajā nepārtraukti tiek iesniegti jauni materiāli un liecības, kas, protams, paildzina izmeklēšanu. Visgrūtāk ir izvērtēt to, cik liels ir bijis sākotnējais derīgo izrakteņu apjoms . Šis apstāklis traucē precizēt nelegāli izvesto zemes bagātību daudzumu.  Viņa norāda, ka šobrīd visi iesniegtie materiāli ir izpētīti un, ja netiks atklāti jauni pavērsieni, izmeklēšanu varētu pabeigt jau pēc diviem  vai trim mēnešiem. I. Meikšāne norāda, ka par nelikumīgo 23 210 kubikmetru grants ieguvi, ko fiksēja KNAB, vainīgās personas jau saņēmušas sodu.

J. Rudzītis Neatkarīgajai pastāstīja, ka pagaidām zemes gabalam ir piešķirts karjera statuss un tas netiek kopts. Līdz pašvaldību vēlēšanām arī nekādas izmaiņas teritorijā nav plānotas – par karjera nākotni būs jālemj nākamajam domes sasaukumam.

Raksts publicēts laikrakstā „Neatkarīgā” 2009. gada 8. aprīlī

Šobrīd cena par m3 grants ir Ls 7.80 (ietverts PVN)