Ikšķilieši protestē pret skandaloziem projektiem

Arhitekts Laimonis Šmits
Arhitekts Laimonis Šmits

Šovakar Ikšķiles novada domes durvis vērs ne mazums vietējo iedzīvotāju, lai izteiktu viedokli par pašvaldības ieceri būvēt nesamērīgi lielus objektus

– milzu kultūras centru pie estrādes un lielu stadionu pie skolas.

Pret šīm iecerēm iebilst vairāk nekā tūkstotis ikšķiliešu.

Arhitekts Laimonis Šmits Neatkarīgajai stāsta: “Pēc mūsu aplēsēm, būtu nepieciešami apmēram āetrarpus vai pat pieci miljoni latu, lai realizētu šos plānus. Mēs neiebilstam – šādas iestādes ir nepieciešamas, taāu jautājums ir par ko citu. Mēs gribam, lai objekti būtu pareizā vietā un augstā līmenī.”

Pēc arhitekta teiktā, iecerētajā kultūras centrā būtu daudz neizprotamu lietu – ieeja skatītāju zālē plānota no aizskatuves, ēkā nav paredzēti lifti, tai ir tikai viena evakuācijas izeja.

“Plānotais projekts lēšams āetros miljonos latu, no kuriem vairāk nekā 200 000 latu pārskaitīti firmai SIA India, kuras arhitekte Zane Karpova ir Ikšķiles domes izpilddirektora Jāņa Karpova meita. Ir saskatāms interešu konflikts,” iepriekš informēja Ikšķiles kultūras biedrība.

Savukārt stadions plānots ar 400 metru garu skrejceļu. Skolā, kur mācās nedaudz vairāk nekā 600 bērnu, pēc kultūras biedrības domām, pilnībā pietiktu ar 250 metru garu skrejceļu. Un tādējādi būtu jānocērt septiņi bērzi, nevis 73, kā tas paredzēts, ja būvēs lielo skrejceļu.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis vietējā mežniecībā noskaidrojis, ka plānoto nocērtamo koku vecums ir virs 50 gadiem, un mežinieki esot ļāvuši cirst bez bažām. Jautāts, vai pieci miljoni latu septiņu tūkstošu iedzīvotāju pašvaldībai neradītu milzīgu slogu budžetam, uzņemoties kredītsaistības, J. Rudzītis Neatkarīgajai norāda uz pretējo: “Mēs redzam, kā būvniecībā cenas sarūk, līdz ar to ir pamats domāt, ka šo projektu īstenošana varētu būt krietni mazāka. Domāju, tie varētu būt divi līdz trīs miljoni.”

Šogad pašvaldība ekspluatācijā nodeva apmēram miljonu latu vērto skolas piebūvi, arī ceļu sakārtošanai iztērēts apmēram miljons latu.

Lēmumu par kultūras centra un stadiona projektu īstenošanu Ikšķiles novada dome pieņems nākamajā domes sēdē 17. septembrī.

Kristaps Kārkliņš NRA.LV