6.jūnijā Latvijā notiks kārtējās pašvaldību vēlēšanas. Iedzīvotāji daudzviet ievēlēs sava novada domes,
nevis vairs pagastu vai pilsētas pašvaldību deputātus, un politologi paredz, ka pēc šīm vēlēšanām ne vienā vietā vien Latvijā mainīsies ilgus gadus pie varas esošās amatpersonas.
Līdz vēlēšanām dosim iespēju Ogres rajona pašvaldības vadītājiem pastāstīt par saviem darbiem, nākotnes plāniem, situāciju pašvaldībā un noskaņojumu pirms vēlēšanām. Pirmais savās pārdomās dalījās Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis.
Ar J.Rudzīti tiekos īsi pirms sēdes, kurā tiks pieņemts Ikšķiles novada domes 2009. gada budžets. Priekšsēdētājs ir labā omā un ar lepnumu izrāda savu kabinetu, kur gar vienu no tā sienām sarindoti dažnedažādi sportistu kausi. Jā, Ikšķilē dzīvojot sportiski cilvēki, kuri regulāri iegūstot nozīmīgus panākumus dažāda mēroga pasākumos. Kā zinādams, ko jautāšu, J.Rudzītis vēl pirms intervijas sākuma paziņo, ka uz mēra amatu vairs nekandidēs.
Kāpēc šāds pēkšņs lēmums nekandidēt? Vai tas saistīts ar faktu, ka pēdējā laikā jums šeit Ikšķilē tik raibi gājis? Dažādas runas izskanējušas un daudzas no tām ne jums par labu.
Šāds lēmums manī ir briedis jau diezgan sen. Arī gadu man ir pietiekami, jādod vieta jaunākiem cilvēkiem. Par tiem runātājiem – tik ilgi strādājot, manuprāt, ir dabiski, ja kādam kaut kas nepatīk. Cilvēki jau reizēm nesaprot, ka es nevaru vienmēr palīdzēt un pa prātam izdarīt visiem. Kādam nākas arī atteikt un tad tik sākas…
Vai nebūs žēl pamest iesāktos darbus nepadarītus?
Jā, šajā gadījumā man kultūras nama būvniecības iecere tā arī ir palikusi nepabeigta…. Bet nebūs jau tā, ka iešu prom pavisam – kā deputāts jau startēšu un domājams, tepat vien būšu un darbošos. Uzskatu, ka pa šiem gadiem daudz ko esmu paveicis. Tāpat arī pašvaldību neesmu izputinājis. Gluži pretēji – nauda pašvaldības budžetā vēl ir uzkrāta. Domāju, ka reti kurā pašvaldībā vēl tā ir.
Tie pēdējie gadi jau jums šeit Ikšķilē nav bijuši īpaši viegli…
Es jau nemaz neuzskatu, ka ir bijis tik traki. Katrs jau var izteikties, kā vēlas, bet reizēm tomēr tiek pāršauts pār strīpu. Piemēram, tiek izplatītas baumas, ka bērzu birzīte pie vidusskolas jau sen ir privatizēta. Stadions esot pārdots un pat jaunais īpašnieks visiem esot labi zināms. Par šādām muļķībām gan reizēm sāp sirds, it sevišķi zinot, ka šādas nepatiesības apzināti tiek runātas…
Kāpēc tad, jūsuprāt, šādas runas tiek izplatītas?
Nu kamēr tie runātāji tam visam neies cauri, tikmēr jau viņi nesapratīs, kā tas ir. Daļēji es uzskatu, ka šīs runas un pašvaldības nomelnošana ir kādu citu cilvēku priekšvēlēšanu kampaņa. Man reizēm rodas sajūta, ka tam pašam Ufo un kompānijai (aut. piezīme – Ikšķilē nodibināta biedrība "Iedzīvotāji", kas plāno pārtapt vēlētāju apvienībā, lai kandidētu pašvaldību vēlēšanās. Biedrībā aktīvi iesaistījies arī mūziķis Kaspars Upacieris u.c.) patiesībā nav ne mazākās sajēgas par to, kāds realitātē ir darbs pašvaldībā. Tie lieli bļāvēji vienkārši ir uzsākuši visai demonstratīvu pirmsvēlēšanu kampaņu. Viņu metodes gan ir diezgan nežēlīgas. Atceros, tika estrādē rīkots diezgan vērienīgs pasākums, uz skatuves kāpa arī Upaciera kungs, kurš mikrofonā pajautāja, vai starp sanākušajiem ir arī kāds deputāts. Ja ir tad, tad nekavējoties tikšot izraidīts no pasākuma, jo dome tā rīkošanai neesot piešķīrusi nevienu santīmu. Tajā pašā laikā, kad viņi nāca pie mums un lūdza autobusu noorganizēt – mēs to izdarījām, tāpat arī speciālās tualetes šīm pasākumam sapirkām un visādi citādi atbalstījām. Bet dome tajā pašā laikā tiek publiski nomelnota. Tad sakiet, kāpēc man pēc šādiem gājieniem arī turpmāk būtu jāatbalsta viņu rīkotie pasākumi?
Ir zināms, ka biedrības "Iedzīvotāji" dalībnieki nopietni apsver ideju par kandidēšanu nākamajās pašvaldību vēlēšanās. Kā jūs kā Ikšķiles iedzīvotājs vērtējat viņu izredzes?
Man grūti spriest. Tad jau redzēs, kā būs. Vienkārši kā Ikšķiles iedzīvotājs es viņus vienkārši diez ko augstu kā cilvēkus nevērtēju. Bet, runājot par iespējamo vēlēšanu iznākumu – cilvēki jau mēdz visādi rīkoties. Atceraties, piemēram, pirms pagājušajām Saeimas vēlēšanām visi bļāva, cik slikta ir Tautas partija. Bet par ko beigās nobalsoja – par Tautas partiju… Tā kā iznākums var būt dažāds. Runājot par "Iedzīvotājiem" – nu kas viņiem ir – viņiem ir visas iespējas reklamēties pēc pilnas programmas. Es, piemēram, vispār nekad neesmu reklamējies. Vienkārši nav bijusi tāda vajadzība. Bet nu viņiem tās reklamēšanās metodes… Man, piemēram, kolēģi smiedamies saka, ja viss būtu tā, kā tajā komā sarakstīts (domāts mājaslapā www.ikskile.com), tad man jau sen būtu aiz restēm jāsēž. Bet nu es to visu neņemu nopietni, tas drīzāk tādas bērnu spēlītes atgādina. Mana sirdsapziņa ir tīra, neko neesmu nozadzis. Algas arī te pašvaldībā nevienam nekādas augstās neesam saskrūvējuši. Man galvenajai grāmatvedei alga ir Ls 600 uz papīra, un tas nav daudz. Sociālajai darbiniecei alga bija Ls 480, bet viņa aizgāja strādāt uz Stopiņu pagastu, jo tur viņai maksā Ls 700. Stopiņi ir krietni mazāka pašvaldība par mums, bet redziet, algas augstākas…
Jā, redzēju, ka meklējat sociālo darbinieku. Droši vien daudz kandidātu tagad krīzes laikā piesakās?
Piesakās, protams, piesakās. Vienīgi žēl, ka ne no Ikšķiles. Man šajā amatā tomēr gribās redzēt kādu vietējo, kas arī pārzina mūsu novada situāciju. Bet vispār jau cilvēki labprāt nāk strādāt uz pašvaldībām, jo zina, ka te ir sociālās garantijas, prēmijas, atvaļinājuma naudas… Tagad gan nācās to visu "nogriezt".
No kā vēl Ikšķiles domei nācies krīzes rezultātā atteikties?
Tikai no tā, ko prasa likums. Ne no kā cita mēs neatteiksimies. Nav tādas vajadzības. Dažās sfērās budžets ir pat palielināts!
Kuras tās būtu, ja nav noslēpums?
Nu, piemāram, sporta budžets šogad būs nedaudz lielāks, jo ir daudz jaunu komandu izveidots. Arī bērnudārza budžets būs pienācīgs. Skolai, ņemot vērā, ka tik daudz naudas tika izlietots jau pagājušogad, ceļot piebūvi, šogad būs nedaudz mazāk, bet ar to tik un tā pietiks, lai vēl varētu šādus tādus sīkus remontiņus veikt.
Ir skaidrs, ka pie zināmas turības Ikšķiles pašvaldība tika, pateicoties straujajai būvniecības attīstībai novada teritorijā. Šajos apstākļos droši vien domei krietni mazāk tiek lūgts izsniegt būvatļaujas?
Ziniet, būvatļaujas tāpat izsniedzam diezgan daudz. Katru nedēļu nākas arī pieņemt ekspluatācijā pa kādai mājai. Tiesa gan, krietni vien ir samazinājies īpašumu pārdošanas skaits. Šajā sakarā esmu novērojis vēl kādu tendenci – tie cilvēki, kas māju būvēja savas ģimenes vajadzībām, to arī pabeidz, bet mājas, kas tika celtas pārdošanai, tā arī stāv tukšas un ļoti bieži arī nepabeigtas.
Sarunas noslēgumā Ikšķiles mērs pastāsta par savu jaunāko ieceri. Viņš esot ieplānojis kādreizējo Elkšņu skolu pārveidot par bērnudārzu, lai visiem pilsētas mazuļiem pietiktu vietas pirmsskolas izglītības iestādēs un nevienam nebūtu jāgaida rindā. Padomju laikā šajā ēkā jau esot bijis bērnudārzs, arī tagad ēku, kurā šobrīd gan izveidoti dzīvokļi, varētu rekonstruēt un būtu jauns bērnudārzs skaistā vietā. Cilvēkiem, kas tagad dzīvo šajā ēkā, varot piemērot citu līdzvērtīgu dzīvojamo platību un visiem būtu labi…
Par savām nākotnes iecerēm J.Rudzītis stāsta ar lielu aizrautību. Nav gan zināms, vai priekšsēdētājs tās plāno īstenot līdz vēlēšanās vai arī centīsies tās īstenot, būdams vairs tikai Ikšķiles novada domes deputāts…