Kas ierobežo informācijas pieejamību Ikšķiles novadā?

Katrs cilvēks, kas nonāk virtuālajā pasaulē, sastopas aci pret aci ar milzīgu informācijas apjomu. Tomēr gudri ļaudis jau senos laikos bibliotēkām veidoja katalogus, bet internetā tādi ir meklēšanas roboti jeb vienkārši – meklētāji.

Meklētāji ir programmas, kas automātiski skanē interneta lapu miljonus un droši vien pat miljardus, datus apkopo un skārto datu bāzēs pēc noteiktiem statiskiem un mainīgiem algoritmiem tā, lai vienkāršs interneta lietotājs, ierakstot vienā lodziņā vārdu vai frāzi, atrastu to, ko meklējis, kaut ko līdzīgu tam, ko meklējis, kā arī to, ko meklēšanas robots pēc viņa uzkrātās informācijas uzskatīs par atbilstošu meklētajam.

Mūsu Ikšķiles novada plašumos ir tikai dažas interneta lapas, kuras ir saistītas ar Ikšķiles novada pašvaldību un sabiedrisko dzīvi. Par Ikšķiles novada domes un tās iestāžu oficiālo informāciju sniedz tikai viena lapa – www.ikskile.lv. Tomēr tās uzbūve ir neērta lietotājiem, tai nav izstrādāts struktūras attēlojums un katalogs. Tik pierastās meklētāja funkcijas lapā nav vispār. Tomēr to varētu atrisināt visur esošie interneta meklētāji.

Jau iepriekš esmu meklējis dažādus Ikšķiles novada dokumentus, un bieži tos arī atradu – Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas mājas lapā. Nepievērsu uzmanību, ka nekad rezultātus nesaņēmu no Ikskile.lv. Šodien tomēr nolēmu pārliecināties, vai man vienkārši neveicas vai ir kāds knifs.

Attēlos redzami trīs meklēšanas rezultāti – ikskile.lv, ikskile.com, iedzivotaji.lv. Pašvaldības lapa pastāv jau gadiem ilgi, ikskile.com laikam kādu gadu, bet iedzivotaji.lv vēl mazāk. Katrs, kas šo lasa, var atkārtot manu eksperimentu.

Man personīgi ir radušās ļoti ļaunas aizdomas, ka informācijas nepieejamība Ikšķiles novadā nav neprofesionālas rīcības rezultāts. Ikškiles novada lapa ir ļoti “profesionāli” sagatavota tam uzdevumam, kas tai veicams – izpildīt likuma prasības, bet netraucēt valdošo sakārtoto dzīvi. Ikskile.lv ir apzināta noslēgta meklēšanas robotiem.

Kāds varbūt kliegs: “Sazvērestību murgi – tam vajadzīgi tūkstoši!” Atbildēšu ar vienu citātu. “Kas būtu darāms, lai Jūsu web lapu parādītu šīs meklēšanas rezultātos: 1. Pirmkārt uzrakstīt pareizu robots.txt failu, kuram jābloķē visu informāciju, kuru Jūs nevēlaties, lai atrod caur meklēšanas sistēmām.”

“Apvienības Iedzīvotāji” deputāti pirmajā Domes sēdē iesniedza priekšlikumu par informācijas pieejamības uzlabošanu. Piekrītu oponentu teiktajam, ka prasība bija mazliet nelaikā – vēlēšanas jau aiz muguras. Būtiskāks tās trūkums gan ir nepietiekama konkrētība. Domāju, ka AI to noteikti precizēs jau tuvākajā laikā. No savas puses pievienoju sekojošu formulējumu, kura izpildi var kontrolēt katrs pie interneta ticis novada iedzīvotājs:

“Nodrošināt www.ikskile.lv publiskās daļas brīvu pieejamību meklētāju indeksēšanai N dienu laikā. Atbildīgais (saskaņā ar nolikumu) – Domes priekšsēdētāja vietnieks.”

Kā pārbaudīt izpildi? “Ierocieties” lapā, paņemiet 3-5 vārdu frāzi un ierakstiet savā meklētājā. Kāds ir rezultāts? Man ir izdevies atrast tikai “Zaļo salu” projekta pieteikumu. Laikam jau tādēļ, ka PDF dokuments. Ne iepirkumi, ne Domes sēdes protokoli neparādās.

Sākumam būtu jāpanāk, lai vismaz www.ikskile.lv atrod 🙂